Okousané trsy a seschlé slepence posekané trávy, nezastřižené okolí laviček a odpadkových košů, nebo naopak dlouho přerůstající zelené plochy. Stížnosti, které bez ustání proudí na českolipskou radnici.

Vedení města došla trpělivost a před zastupitele přistál návrh na předčasnou výpověď rámcové smlouvy, na základě které mimoňská společnost Compag ve městě provádí údržbu zelených ploch. Zastupitelé se nakonec rozhodli dát firmě ještě šanci, a odložili projednání návrhu do příštího zasedání za necelý měsíc.

V MOŘI ZELENĚ

„Už tři týdny to tady neposekali," říká na procházce se svým psem Benem dáma ze sídliště Střed. Jak menší zvíře probíhá bujným porostem, zůstává z něj chvílemi viditelná jen šňůra vodítka. „Tady kousek máme park kde je to už posekané," dodává paní na odchodu.

„Uvědomujeme si vážnost situace, na nápravě pracujeme," řekl zastupitelům provozní ředitel společnosti Compag Jan Stárek. Zanedbanou práci hájil mimo jiné tím, že firmě vypověděla spolupráci subdodavatelská společnost, za kterou dlouho nedařilo najít náhradu.

„Nyní už jsme s jedním subdodavatelem domluvili, a sháníme dalšího," dodal Stárek. Zároveň podotkl, že klimatické podmínky na začátku sezóny byly pro růst trávy velice příznivé, což je další důvod, proč se seč na mnoha místech opozdila.

33. Zasedání zastupitelstva města Česká Lípa se koná v pátek 15. prosince.
Puč nevyšel. Starostka zůstává

„Zásadní výhrady k práci dodavatele jsme měli už loni. Řešili jsme celou řadu oprávněných stížností od občanů na nekvalitně prováděnou seč. Nyní se situace opakuje, dodavatel nestíhá, svou práci jednoznačně nezvládá," uvádí místostarosta Juraj Raninec s tím, že dodavateli udělili už loni sankční pokutu za nedodržení termínu a kvality provedených prací. Nynější návrh na výpověď smlouvy počítá se šestiměsíční výpovědní lhůtou.

Pokud by byl schválen, není pro Compag vše ztraceno. „Výpověď by samozřejmě v průběhu té doby šla zrušit," podotýká Raninec.

MULČOVÁNÍ JIM NEJDE

Rámcovou smlouvu má město s Compagem uzavřenou od loňského dubna. Platí do konce roku 2019. Dodavatel měl podle smlouvy začít v Lípě s údržbou zelených ploch formou mulčování.

„Tato technologie obsahuje posečení travních porostů tak, aby výška strniště byla udržována od dubna do října ve stálé výšce 3 10 centimetrů. Tím by byl zajištěn neustálý nízký porost, podpora tvorby humusu, zamezení vysychání povrchu půdy, snížení růstu plevelů, vytváření ideálního mikroklima pro půdní život a snížení likvidace bioodpadu," vysvětluje mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová s tím, že dodavatel tento postup stále nedodržuje.

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
VIDEO: „Venku nám zakázali chlastat, vevnitř kouřit"