Vlčí Důl, Heřmaničky a Vítkov mají být součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Máchův kraj. S návrhem ministerstva životního prostředí, že do nové, rozšířené, chráněné oblasti bude spadat okrajová část České Lípy, souhlasili zdejší zastupitelé.

Nejnižší stupeň ochrany

„Naší podmínkou je, že zastavěné oblasti budou spadat do nejnižšího stupně ochrany a v návrhu plánu péče budou zachované možnosti na rozšiřování zastavěných území v Heřmaničkách, Vítkově a Vlčím Dolu,“ zdůraznil místostarosta České Lípy Tomáš Vlček (SLK).

CHKO Kokořínsko se má z původních 270 kilometrů čtverečních rozšířit na téměř dvojnásobek o další přírodně významné oblasti mezi Doksy, Českou Lípou, Mimoní a Bělou pod Bezdězem.

Nachází se tu evropsky významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. Na novém území žije 163 zvlášť chráněných druhů živočichů, 100 zvlášť chráněných rostlin a 49 druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

Do názvu „nové“ chráněné oblasti přibylo označení Máchův kraj. Její správa bude s největší pravděpodobností sídlit v Doksech. To by mělo lidem a podnikatelům usnadnit vyřizování administrativních záležitostí spojených s existencí chráněné oblasti. Podle vyjádření ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by vláda mohla vyhlásit rozšíření CHKO Kokořínsko do dvou let.

Jinde protesty, v Lípě jako po másle

Česká Lípa je snad jediným městem, kde plány ochranářů na rozšíření CHKO prošly přes zastupitele tak hladce. Při projednávání návrhu vznesl jediný dotaz Oldřich Panc (KSČM). Ten se zajímal o to, zda za českolipskou radnici někdo jednal s lidmi z Heřmaniček, Vlčího Dolu a Vítkova.

„Jedná s nimi ministerstvo,“ reagovala starostka Hana Moudrá (ODS).

Přitom záměr ochranářů od zpočátku provázely negativní reakce ze strany řady měst a obcí. S rozšířením chráněné oblasti na svém území například nesouhlasili například v Zákupech, Doksech, Jestřebí nebo Bělé pod Bezdězem.

Panovaly tu obavy, že by došlo jen k dalším omezením pro občany, rozvoj výstavby a podnikání. Ve většině případů jednání ochranářů a představitelů samospráv skončila kompromisem, kdy se mimo jiné změnily ochranné stupně na mírnější nebo se některé lokality dokonce vyloučily z chráněného území.

Vysvětlování čeká ochranáře v nadcházejícím týdnu ještě v Hradčanech. I když tady podstatně zmírnili původní plány a oblast by měla spadat do čtvrtého, nejnižšího stupně ochrany, lidé se rozšíření podle ralského starosty Miroslava Králíka stále brání.

Orientační mapa CHKO.