K příležitosti Novákových sedmdesátých narozenin o tom rozhodlo zastupitelstvo města.

„Bylo mi velkým potěšením tento návrh podat a velkou ctí mi bude panu Novákovi čestné občanství předat. Česká Lípa by neměla zapomínat na své občany, kteří se svojí prací výrazně prosadili nejen u nás, ale i za hranicemi,“ uvádí starostka České Lípy Romana Žatecká.

Luboš Novák je zakladatelem elektromembránových procesů v České republice a také prezidentem České membránové společnosti sídlící v České Lípě. Také je členem rady Evropské membránové společnosti a v neposlední řadě vlastníkem akciové společnosti MEGA, která převádí výzkum a vývoj do průmyslové praxe.

Oceněním od České Lípy byl Luboš Novák podle svých slov překvapený. „Samozřejmě si tak významného ocenění velice vážím a udělám vše proto, aby moje firma včetně všech jejích dceřiných společností dělala okresu Česká Lípa jen čest a byla v podvědomí všech jako vynikající a světová,“ říká Luboš Novák.

Do povědomí širší veřejnosti se Novák zapsal v roce 2007, kdy získal společně s Miroslavem Blehou z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR ocenění v projektu Česká hlava, jehož cílem je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž českých odborníků.

„Technologie polymerních membrán šetří jak životní prostředí, tak energie, a podle odborníků dokázala dvojice Bleha Novák tento obor dotáhnout od výzkumu a vývoje až po realizaci do špičkové světové úrovně,“ uvádí mluvčí České Lípy Václav Šámal.

V České Lípě Luboš Novák s rodinou žije přes 40 let. „Nejvíc se mi líbí okolí a příroda České Lípy a myslím si, že má velké možnosti dalšího růstu,“ říká Luboš Novák s tím, že v perspektivu města věří a má zde také řadu životních přátel.

V novodobé historii udělila Česká Lípa celkem sedm titulů čestného občana.