„Dohodli jsme se, že ustavující zastupitelstvo svolám na středu 21. listopadu,“ řekla Deníku odcházející starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

Před novou koalicí, kterou v okresním městě sestavilo hnutí ANO, Živá Lípa, Piráti a Nezávislí a Soukromníci, je už nyní dlouhý seznam úkolů. Mimo jiné třeba schválit rozpočet města na příští rok. I přestože chce pravděpodobná budoucí starostka Jitka Volfová (ANO) do konce roku stihnout kromě ustavujícího ještě jedno další zasedání v prosinci, nepočítá s tím, že by rozvahu do konce roku zvládli schválit.

„Rozpočet určitě budeme schvalovat až v lednu. Je tam spousta věcí nedotažených a je potřeba na to mít čas. Budeme měsíc v rozpočtovém provizoriu, to se zas tolik neděje,“ uvedla Volfová.

Budoucí čelní představitelé města nepovažují rozpočet v prvních dnech po nástupu do úřadu za klíčové. „Upřímně si myslím, že nějaký rozpočet běžného občana nezajímá. Zajímá ho, jestli město bude fungovat, jak má, jestli se včas rozsvítí vánoční strom na náměstí a podobně,“ zamyslel se Jaroslav Turnhöfer (ŽL), který by se podle koaliční smlouvy měl stát jedním z místostarostů.

Potřeba zajistit je i takové „drobnosti“ jako uzavírání sňatků. „Dva měsíce se tu neoddávalo, docela se nám to hromadí. Po ustavujícím zastupitelstvu budou moci oddávat jen starosta a místostarostové. Další oddávající následně určí rada města,“ vysvětlila Volfová a dodala, že prioritně budou chtít také revokovat některé smlouvy uzavřené předchozím vedením města.

I když byly na průběh konání voleb v České Lípě podané hned tři žaloby, liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem neshledala ani jednu z nich jako oprávněnou. Stížnost Zdeňka Ježáka (NaS) ohledně ovlivňování voličů anonymními pamflety soud zamítl s tím, že v předvolebním souboji platí trochu jiná pravidla než v běžných mezilidských vztazích.

Jaromír Štrumfa (ČSSD) si soudu stěžoval, že kandidát Tomáš Vlček (NaS) má v České Lípě jen formální bydliště a že ve skutečnosti přebývá ve svém domě v Kunraticích u Cvikova. Vlček před soudem vlastnictví zmíněné nemovitosti nepopřel s tím, že se jedná o rekreační objekt. Prokázal platné trvalé bydliště v České Lípě a soud ve svém konečném stanovisku přihlédl i k jeho těsnému vztahu k městu, kde se nejrůznějšími způsoby angažuje.

Jindra Dědicová jako jediná ze stěžovatelů ve volbách nekandidovala. U soudu zpochybnila, že v některých volebních místnostech komise postupovala v souladu s pravidly. Jako poškozeného uvedla Jana Policera (ŽL), kterého ve volbách přeskočil o pouhých 0,8 hlasu spolukandidát Jakub Mencl. Sám Policer se ve svém vyjádření nijak poškozený necítil a ani jiné poznatky paní Dědicové soud neshledal jako odůvodněné.