„Jsme zase o krok dále," vzkazovala obyvatelům města minulý týden radnice v České Lípě společně se zprávou o výběru firmy, která bude projektovat plánovaný venkovní bazén u Sportareálu.

Ve skutečnosti má stavba bazénu, o kterém se mezi lidmi hodně mluví, první zádrhel. Kvůli stavbě bazénu musí proběhnout změna územního plánu, s jejím návrhem ale vydal nesouhlasné stanovisko vodoprávní úřad (jehož působnost zastupuje odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Liberci). Úřad změnu územního plánu odmítl kvůli tomu, že několik parcel a jejich částí, které Česká Lípa zahrnula do změny územního plánu, leží v záplavovém území a část jednoho pozemku dokonce v takzvané aktivní záplavové zóně.

„Odbor životního prostředí a zemědělství vznesl požadavek respektování zákazu výstavby v aktivní zóně záplavového území řeky Ploučnice," potvrdila Markéta Dědková z tiskového oddělení Krajského úřadu v Liberci.

S tím se vypořádáme

Pro Českou Lípu to znamená, že se areál venkovního koupaliště bude muset pravděpodobně o trošku zmenšit, minimálně o tu část zasahující do aktivní záplavové zóny. Českolipská radnice tvrdí, že to nebude problém.

„Není to nic nepřekonatelného. Jde pouze o část pozemku, pravděpodobně jen o jeho okraj, projektant se s tím bude muset vypořádat. Nebude to problém," řekl místostarosta České Lípy Juraj Raninec. Obecně upozornil také na to, že výstavba bazénu byť leží nedaleko řeky by s umístěním v záplavovém území problém mít neměla. „Vždyť ve stejném území leží i zimní stadion nebo jeho přístavby," upozornil místostarosta.

Nesouhlasné stanovisko vodoprávního úřadu s navrhovanou změnou územního plánu, která musí kvůli stavbě bazénu proběhnout, není přitom žádnou novinkou. Úřad rozhodnutí vydal již v polovině listopadu, českolipská radnice se s ním ale veřejně „nepochlubila".

Nutno dodat, že k zadání změny územního plánu se vyjadřovaly i další odbory krajského úřadu a u nich prošel českolipský návrh zcela bez připomínek.