Protagonistou slavnostního večera, který otevře festivalový ročník zasvěcený především tématu klavírní hudby, bude Lukáš Vondráček, jeden z nejuznávanějších českých klavíristů u nás i v zahraničí. V sólovém partu Druhého klavírní koncertu Sergeje Rachmaninova jej doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Festivalový debutant provede v druhé části večera navíc Anglickou symfonii Antonína Dvořáka. Vyprodaný galakoncert se mimo jiné uskuteční pod záštitou a za osobní účasti ministra kultury pana Martina Baxy.
 
„Koncert pro Liberecký kraj je vždy velkým hudebním svátkem a oslavou špičkového umění a setkání výjimečného publika. Díky úzké spolupráci s Libereckým krajem a exkluzivními partnery toho koncertu, má festival prostor dosáhnout na významné nejen české interprety a přivézt do města pod Ještědem i interprety se světovým renomé. Poprvé v historii festivalu vystoupí na festivalu Pražští symfonikové pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Své poprvé si v roli sólisty užije na Lípě Musice i Lukáš Vondáček. Pro tuto příležitost přivezeme špičkový koncertní nástroj značky Petrof z Hradce Králové,“ říká Martin Prokeš, ředitel festivalu.
 
Lukáš Vondráček dnes patří k nejuznávanějším klavíristům u nás i v zahraničí. Na veřejnosti vystupoval poprvé jako čtyřletý. Vyhrál řadu mezinárodních soutěží, jeho výjimečnou pozici potvrdilo vítězství v jedné z nejprestižnějších – v Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016, což se mu podařilo jako prvnímu Čechovi v historii. Za svoji kariéru již procestoval celý svět a spolupracoval s předními symfonickými orchestry.

Festival Lípa Musica letos potrvá od 1. září do 21. října a nabídne osmnáct koncertů a doprovodných programů na jedenácti místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. O vstupenky je i letos velký zájem. „Z celkové letošní kapacity cca 4400 míst je před zahájením festivalu v prodeji v prodeji zhruba poslední čtvrtina vstupenek,“ potvrzuje mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Hudební festival Hrady CZ zakončí svoji letošní pouť na Bezdězu s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai.
Festival Hrady CZ míří k Bezdězu. Fanouškům zahrají Kabát, Mirai nebo Wanstowky

22. ročník akce se uskuteční pod uměleckým patronátem garantky – klavíristky Jitky Čechové, výjimečné osobnosti na české scéně v oblasti klavírního umění. Čechová se představí na čtyřech festivalových projektech, a to včetně role garanta letošního projektu se ZUŠ Česká Lípa Má to smysl!, kde uvede své mistrovské kurzy.

K dalším uměleckým hostům festivalu se z českého prostředí zařadí houslista Josef Špaček, violoncellista Tomáš Jamník, Smetanovo trio, Collegium Marianum, Martinů Voices, Collegium 1704, Komorní filharmonie Pardubice nebo Czech Ensemble Baroque. Ze zahraničních interpretů festival představí Janoska Ensemble, mezzosopranistku Lucile Richardot, klarinetistu Davida Orlowského a loutnistu Davida Bergmüllera, soubor Anima Şirvani, Joela Frederiksena a Ensemble Phoenix Munich, cembalistu Mahana Esfahaniho nebo kontratenoristu Andrease Scholla.

Na Českolipsko festival zavítá hned se svým druhým koncertem, a to v pátek 8. září do kostela v Zahrádkách, kde se představí soubor Collegium Marianum.

Vrcholem 22. ročníku bude mimořádný galakoncert pro Liberecký kraj, který v březnu příštího roku ozdobí vystoupení světové operní hvězdy, mezzosopranistky Joyce DiDonato. Cenou Grammy oceněný projekt Songplay provede pěvkyně v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, a to pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla.

Program MHF Lípa Musica na září:

Cachua serranita
pátek 8. září v 19.00, kostel sv. Barbory v Zahrádkách
Collegium Marianum
Brentner / Schmid / Telemann / peruánské a moravské lidové písně

Cesty
pátek 15. září v 19.00, kostel sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou
Josef Špaček – housle, Tomáš Jamník – violoncello
Janáček / Bach / Klein / Schulhoff

Lucile Richardot zpívá Vivaldiho
sobota 16. září v 19.00, kostel sv. Antonína Velikého v Liberci
Lucile Richardot – mezzosoprán
Collegium 1704
Václav Luks – dirigent
Vivaldi

Janoska Ensemble: The Big B‘s
pondělí 18. září v 19.00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa
Janoska Ensemble
Bach / Beethoven / Brahms / Bartók / Bernstein / Brubeck

Západovýchodní díván
pátek 22. září v 19.00, kostel sv. Petra a Pavla v Prysku
Tural Ismayilov & Anima Şirvani
Senfl / Resinarius / Schiedt / Praetorius / perské písně a tance

Misterio del Ángel
sobota 23. září v 19.00, kino Hvězda Kamenický Šenov
Escualo Quintet & Tangonexion
argentinské tango nejen v kompozicích Ástora Piazzolly

Alter Ego
středa 27. září v 19.00, Nová synagoga Liberec
David Orlowsky – klarinet, David Bergmüller – loutna
Purcell / Dowland / Kapsberger / vlastní aranže

Svatováclavský koncert
čtvrtek 28. září v 19.00, Městské divadlo Nový Bor
Jitka Čechová – klavír
Jiří Houdek – trubka, Jan Páleníček – violoncello
Komorní filharmonie Pardubice
Jan Talich – housle, dirigent
Voříšek / Šostakovič / Mendelssohn-Bartholdy