Výjimečný nádech letošnímu zahajovacímu koncertu dává festivalové jubileum. Lípa Musica oslaví završení dvou dekád svého působení v Libereckém kraji poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, neboť od jeho narození právě v těchto dnech uplyne 180 let. Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, která se mezi světovou elitu prosadila už v 90. letech minulého století, provedením Dvořákova Violoncellového koncertu h moll.

Sólistku předních světových orchestrů a festivalů na dvořákovském galakoncertu doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů – Symfonický orchestr Českého rozhlasu – který se na festivalu Lípa Musica představí poprvé v historii. Program slavnostního Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy, dotvoří Osmá Dvořákova symfonie, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, které uchvátí svojí ryze českou melodičností.

Symbolických dvacet let tedy festival oslaví v té nejlepší společnosti respektovaných českých umělců a s pokorou k tomu nejlepšímu odkazu české hudební historie, který́ je klenotem i ve světovém měřítku. Poslední vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v liberecké síti eVstupenka i online na www.lipamusica.cz.

„Dvacet let mé společné cesty s festivalem mě naplňuje radostí a hrdostí. Přijměte prosím pozvání na slavností galavečer, který korunuje oslavy našich narozenin a nabídne debutové vystoupení všech uměleckých hostů i setkání s naším největším hudebním velikánem Antonínem Dvořákem při příležitosti 180, výročí jeho narození. Jeho violoncellový koncert v podání skvělé Michaely Fukačové za doprovodu Pražských rozhlasových symfoniků řízených Alexanderem Liebreichem se bezpochyby stane ozdobou Koncertu pro Liberecký kraj,“ říká Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu Lípa Musica.

Festival letos nabídne řadu 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 8. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem narozeninového ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí na třech festivalových projektech.

Program na příští týden

Smetanovo trio na zámku
úterý 14. září od 19.00, Lomnice nad Popelkou, zámek
Smetanovo trio
Beethoven / Šostakovič / Dvořák

Musica Bohemica: Poezie lidové písně
pátek 17. září 19.00, Česká Lípa, bazilika Všech svatých
Anna Hlavenková – soprán, Martin Prokeš – tenor, Orchestr Musica Bohemica
Jaroslav Krček – umělecký vedoucí, David Švec – dirigent
Martinů / Krček

Růžencové sonáty
sobota 18. září od 19.00, Horní Police, kostel Navštívení Panny Marie
Lucie Hůlová Sedláková – housle, Jaroslav Tůma – varhany
Biber

Triumf pištců
neděle 19. září od 17.00, Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba staršího
Capella de la Torre
Landini / Scheidemann / de Sermisy / Isaak / Piffaro ad.