Na programu je z loňského roku přeložený projekt s Musicou Bohemicou Jaroslava Krčka, na němž zazní písně Bohuslava Martinů i úpravy lidových písní, které v sólových partech ztvární Anna Hlavenová a Martin Prokeš. Tento koncert se uskuteční v pátek 17. září v bazilice Všech svatých v České Lípě.

Lidová píseň se pomalu vytrácí z našich životů, avšak jedním z bardů, který se hrdě bije za její uchování a se svým souborem už bezmála půlstoletí přináší svým posluchačům radost, krásu a poezii, v lidové písni vrchovatě obsaženou, je Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. Dirigent, skladatel, hráč na bezpočet hudebních nástrojů, zpěvák, hudební režisér, a dokonce i výrobce nástrojů. Umělec více než renesanční je i za hranicí osmé dekády svého života studnicí nezdolné životní energie, optimismu, neutuchající touhy po muzikantské dokonalosti a nikdy nevysychajícím pramenem hudebních nápadů.

V sobotu 18. září se festival Lípa Musica poprvé představí v nově zrekonstruovaném mariánském poutním areálu v Horní Polici. Místní kostel Navštívení Panny Marie rozezní autentické nastudování Biberových Růžencových sonát, tedy mysteriózní dílo, které má své kořeny právě v severočeském regionu, neboť v nedaleké Stráži pod Ralskem se tento skladatel narodil.

Brána do Velenic.
Brána do Velenic. Fotograf Radek Bachtík zachytil vzácný jev

Výběr z díla rozjímajícího nad tajemstvími ze života Panny Marie pro festival nastudovali  a v autentické interpretaci podle původního autorova předpisu s použitím barokních skordatur houslí a varhanního doprovodu na čerstvě zrekonstruovaný historický nástroj z dílny Vladimíra Šlajcha, který je jako jeden z mála ve střední Evropě vhodný pro autentickou interpretaci barokních děl, uvedou houslistka Lucie Hůlová Sedláková a varhaník Jaroslav Tůma. Barokní mariánský večer doplní promluva P. Stanislava Přibyla zamýšlející se nad hudebními, historickými a duchovními souvislostmi díla a komentovaná prohlídka zrekonstruovaného poutního areálu, která je v ceně vstupenky přístupná od 18 hodin.

V neděli se první festivalový týden uzavře koncertem prestižního německého souboru Capella de la Torre, který vystoupí v České Kamenici a uvede renesanční dechový program v dobové interpretaci. Víkendové koncerty doplní prohlídka poutního areálu v Horní Polici či fanfára z věže, která se Českou Kamenicí rozezní v neděli před koncertem. 

Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v Informačním centru v České Kamenici či online na www.lipamusica.cz. 20. Lípa Musica bude příští týden pokračovat dalšími koncerty v Doksech, Zahrádkách a v České Lípě.