S vlastním festivalovým orchestrem, současnými mistry klasické hudby, s hudebním divadlem i tancem vstupuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica do svého šestnáctého ročníku. Během letošního podzimu nabídne čtyřiadvacet akcí na osmnácti místech v Libereckém a Ústeckém kraji i v saském pohraničí.

Festival předznamená v srpnu prolog zasazený tradičně do ruin gotického kostela na saském hradě Oybin. Od poloviny září festival během dvou měsíců zavítá do České Lípy, Zahrádek, Filipova, Prysku, Litoměřic, Doks nebo Děčína.

„Díky uplynulému ročníku jsem si uvědomil a znovu připomněl hlavní myšlenku a poslání festivalu. Tou je oživování regionu formou pořádání koncertů. Chceme i nadále pořádat koncerty nejen ve větších městech, ale v malých obcích, které zkrátka nemají vždy možnost setkat se se špičkovým uměním," říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

KDYŽ HVĚZDY TANČÍ

Velkými lákadly letošního ročníku bude podle Prokeše projekt amerického hudebníka Joela Frederiksena Requiem za růžový měsíc, představení vynikajícího dua německých flamenkových kytaristů Café del Mundo či Orquestrina aneb když hvězdy hrají a tančí, kde se představí i tanečníci z oblíbené televizní show Stardance.

Perlou bude také závěrečný večer v libereckém divadle F. X. Šaldy. „Více než dva roky jsme čekali na příležitost pozvat jednoho ze současných světově nejúspěšnějších operních pěvců, Adama Plachetku. V odborných kruzích se o něm mluví jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, a proto jsme se rozhodli jej právě v tomto repertoáru představit i festivalovému a zejména libereckému publiku," říká Martin Prokeš.

Do Kamenického Šenova festival přiveze populární Hradišťan Jiřího Pavlici. Do České Lípy se po třech letech vrátí Pražský komorní balet.

VLASTNÍ ANSÁMBL

Novinkou 16. ročníku bude vlastní festivalový ansámbl, kterým bude soubor Pražští komorní sólisté pod vedením Radka Baboráka. Světové renomovaný hornista a dirigent se letos stal uměleckým garantem Lípy Musicy, podílel se na podobě letošního programu a spolutvůrcem bude i v dalších letech.

Kompletní program na lipamusica.cz