„Já vám ji klidně prodám,“ řekl loni během vyostřené diskuze na zasedání zastupitelstva České Lípy Tomislav Procházka, majitel kamenné rozhledny Štěpánka na vrcholu kopce Špičák. A to původně chtěl naopak odkoupit několik metrů okolních pozemků.

Za několik měsíců přistála nabídka na stole. 28,7 milionů korun. O nákupu mohou rozhodnout občané České Lípy v referendu, které se koná den po prezidentských volbách, v neděli 28. ledna.

Kamenná rozhledna na tehdy téměř nezalesněném Špičáku byla slavnostně otevřena v roce 1885. Zažila lepší i horší časy a od konce 2. světové války chátrala. V roce 1997 ji koupil současný majitel, který následně provedl nákladnou rekonstrukci a začal pronajímat lukrativní místo telekomunikačním operátorům, rádiím a podobně. V současnosti se kamenný tubus pod vrstvami četných vysílačů a podpůrných konstrukcí téměř ztrácí. Veřejnost se na rozhlednu dostane jen při zvláštních příležitostech.

Lidé místo vysílačů

Pokud by město rozhlednu koupilo, otevřela by se cesta ke snu mnohých Českolipanů o trvalém zpřístupnění zajímavé vyhlídky do krajiny a na panorama města.

Na druhou stranu by tak město nemohlo počítat se zajímavým zdrojem příjmů z pronájmu uvedených technických zařízení. Jejich podpůrné jednotky zabírají značnou část vnitřku stavby a jak uvedl majitel, záření tolika vysílačů neodpovídá normám pro dlouhodobou expozici případné obsluhy.

„Většina nájemních smluv se dá vypovědět,“ podotkl Procházka s tím, že jedinou výjimkou jsou vysílače společnosti O2/Cetin. Eurotel, předchůdce současného operátora, se v devadesátých letech spolupodílel na rekonstrukci objektu. Nemožnost výpovědi byla součástí tehdejší dohody.

Během debaty vystoupí i senátor

Opoziční zastupitelé České Lípy si na tento týden připravili k tématům tohoto referenda veřejnou debatu. Kromě některých zástupců města by na setkání a debatu měl dorazit také senátor za Českolipsko Jiří Vosecký (SLK).

Ten se ale chce věnovat problému, který není součástí místního referenda. „Pan senátor nás ve zkratce seznámí s obchvatem České Lípy a na místě budou přítomní moci podepsat petici,“ uvedl zastupitel města Zdeněk Ježák (zvolený za ANO). Budování posledního úseku obchvatu mezi Dolní Libchavou a Novým Borem by se mělo podle aktuálního rozhodnutí vlády odsunout a prodražit.