Konec alkoholových dýchánků na zastávkách městské dopravy, u večerek, v městských parcích nebo blízkosti školských zařízení v České Lípě. Zastupitelé vyslyšeli žádosti lidí a schválili obecně závaznou vyhlášku. Ta vymezuje veřejná místa ve městě, kde se nebude tolerovat konzumace alkoholu a užívání dalších omamných a psychotropních látek. Vyhláška začne platit v polovině ledna příštího roku. Ve stejnou dobu nabude účinnosti rovněž rozšířená vyhláška k provozu hazardních her.

Lidé si dlouhodobě stěžovali, že v souvislosti s konzumací alkoholu jsou znečištěná okolí domů, místa s lavičkami, opilci obtěžují kolemjdoucí. „Novou vyhláškou chceme ochránit pořádek a bezpečnost lidí ve městě,“ podotkla českolipská starostka Hana Moudrá (ODS).

Výjimku má Silvestr a městské slavnosti

Nově tak nebude možné popíjet alkohol nebo třeba kouřit marihuanu ve vzdálenosti padesáti metrů od školských a zdravotnických zařízení, dětských hřišť, sportovišť, diskoték, restaurací, heren, prodejen potravin, kulturních a historických budov. Zákaz se týká i všech městských parků ve městě, zastávek městské hromadné dopravy, prostranství u vlakového nádraží nebo některých sídlištních vnitrobloků.

Vyhláška se nevztahuje na zahrádky a předzahrádky u restaurací a cukráren. Tolerovat se bude popíjení 31. prosince a 1. ledna. Beztrestně se bude moci pít na ulicích také na kulturních akcích, jejichž pořadatelem či spolupořadatelem bude město Česká Lípa.

Zdejší zastupitelé chtěli vymezit místa, kde se nebude smět pít, již před třemi lety. Tehdy se nedokázali shodnout. Někteří označili podobné vyhlášky za právní lidovou tvořivost, jiným vadila obtížná vymahatelnost pokut.

Zkušenosti s vyhláškou omezující konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích mají delší čas mimo jiné v Novém Boru, ve Stráži pod Ralskem či Žandově. Ve Cvikově nedávno dokonce rozšířenou vyhláškou zakázali popíjení alkoholu na veřejnosti po celém městě.

Od poloviny ledna se mění pravidla pro provozovatele hazardních her v České Lípě. Z dosavadního seznamu, který adresně vymezuje místa, kde je povolený hazard, zmizí patnáct míst. Počet heren tak ve městě klesne na 48. Navíc se vyhláška nově vztahuje nejen na výherní hrací přístroje, ale i na videoterminály nebo sázkové hry provozované v kasinech.

„Nejsem příznivcem úplného zákazu hazardu. Než aby vznikaly černé herny ve sklepích, je lepší hazard regulovat pomocí přesných podmínek,“ uvedla Moudrá. Ta doplnila, že do budoucna chtějí vyhláškou rovněž regulovat světelné poutače heren.

Česká Lípa získala letos do rozpočtu z hazardu zhruba 13 milionů. Z nich milionem korun město přispělo českolipské nemocnici na nákup nového mamografu, zbývající výtěžek formou grantů podpořil sportovní kluby, kulturu nebo sociální oblast.

Vymezená veřejná prostraství, kde bude zákaz také platit