Minimálně čtyřicet milionů korun by mělo v následujících čtyřech letech putovat z městské kasy v České Lípě do periferií města. Jde o závazek, ke kterému se ve svém programovém prohlášení přihlásila nová českolipská radniční koalice.

Z prohlášení, které koalice zveřejnila v druhé půlce ledna, se zatím mluvilo především o rekonstrukci kulturního domu Crystal nebo tribuny na městském stadionu. Prohlášení ale obsahuje i další důležité body. Mezi ně patří právě velká podpora, která by měla být namířena do malých „satelitů" České Lípy.

„Chceme zlepšit kvalitu života ve všech přidružených obcích, nejen těch preferovaných," říká starostka České Lípy Romana Žatecká. Naráží tím na případ Žizníkova, kam v minulém volebním období, zásluhou zdejšího rezidenta, bývalého místostarosty Jiřího Kočandrleho, putovalo podstatně více městských peněz než do jiných okrajových částí České Lípy.

Parking u paneláků

Programové prohlášení jmenovitě uvádí všechny osady, ve kterých by měly miliony z městské kasy zlepšit kvalitu života místních obyvatel. Jde o Častolovice, Dobranov, Dolní Libchavu, Dubici, Heřmaničky, Lada, Manušice, Okřešice, Písečnou, Robeč, Starou Lípu, Vítkov, Vlčí Důl a Žizníkov.

K obdobné pomoci jako periferiím se nová radniční koalice zavázala také v případě panelových sídlišť v České Lípě. Do jejich regenerace plánuje dát 25 milionů korun a chce vyřešit problém s parkováním na sídlištích.

„Dopravu a parkování ve městě považujeme za oblast, která přímo ovlivňuje každodenní život občanů města, proto i pro nás je prioritou," tvrdí českolipská starostka.

V programovém prohlášení se patnáct koaličních zastupitelů zavázalo, že zajistí navýšení počtu parkovacích míst zejména na sídlištích a že budou řešit kritickou dopravní obslužnost na sídlištích.