Česká Lípa zhruba o čtvrtinu navýší v centru města počet placených míst k parkování. Rozšíření placené zóny bude předcházet výměna automatů, proto bude parkování na většině městských parkovišť ode dneška do konce listopadu zdarma.

Od změn si město slibuje vyšší příjmy do městské pokladny, ale také regulaci a lepší řád v parkování. Uvedl to místostarosta města Česká Lípa Juraj Raninec (ODS).

Placená parkovací oblast se rozšíří od prosince o Žižkovu ulici a zejména Kulturní dům Crystal, u kterého je jedno z největších parkovišť ve městě. Je tam více než 100 míst a motoristé parkoviště často využívali k celodennímu parkování. Česká Lípa měla dosud v centru zhruba 400 placených parkovacích míst.

Navýší se i počet parkovacích automatů, ze 13 na 20. Město ale přístroje musí dát nejen na nová místa, ale také na stávající parkoviště.

Na konci října totiž vypršela dvouletá smlouva na pronájem parkovacích automatů a město si koupilo vlastní. Slibuje si od toho vyšší příjem.

Za pronájem 13 přístrojů platilo 1,1 milionu korun, za pořízení 20 automatů město zaplatí jednorázově dva miliony korun. „A tak během listopadu, kdy bude probíhat výměna automatů, nabídneme motoristům parkování v České Lípě zdarma.

„Kromě parkování u Banca," uvedl Raninec. Parkoviště u Banca je jediné městské, kde peníze od motoristů vybírá obsluha. To se od Nového roku změní a výběrčího tam nahradí automat.

Česká Lípa má parkování rozdělené do zón, v každé je prvních 15 minut parkování zdarma.

Hodina parkování pak podle atraktivnosti parkoviště stojí od deseti do 30 korun. Pro parkoviště u Crystalu vytvoří město novou zónu D s paušální platbou 30 korun za stání. Ještě předloni pronajímalo město parkoviště soukromým firmám, které na něm vybíraly peníze.

Městu platily za pronájem každoročně dohromady 849.000 korun. Od loňského ledna ale parkoviště spravuje město a výběrčí vystřídaly parkovací automaty. Loni parkování radnici vyneslo 3,1 milionu korun.