O licenci na výrobu tepla a elektřiny si zažádala s požehnáním radních příspěvková organizace Sportareál v České Lípě. Od 1. července by si měla sama provozovat energocentrum v objektu zimního stadionu namísto dosavadní Českolipské teplárenské a.s. Energie od sportareálu budou odebírat i v zanedlouho dokončené víceúčelové hale. Českolipská radnice si od tohoto kroku slibuje vyšší efektivitu při provozu energocentra a následné úspory.

Při rekonstrukci Sportareálu před několika lety město pořídilo kogenerační jednotku, tedy zařízení na kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie. Protože její obsluha byla náročná, provozovala ji zpočátku odborná firma Warmnis z Liberce, která jednotku projektovala pro potřeby zimního stadionu a zároveň byla jejím dodavatelem. Od loňského roku se o provoz starala Českolipská teplárenská a.s.

„Smlouva uzavřená s teplárenskou firmou vyprší k letošnímu poslednímu červnu. Snažili jsme se proto najít nejvhodnější způsob, jak jednotku provozovat dál. Po vyhodnocení reálných možností a s ohledem na současný stav trhu s energiemi, kdy není výhodné uzavírat dlouhodobé smlouvy, jsme se rozhodli, že energocentrum bude provozovat sama příspěvková organizace Sportareál,“ vysvětlil místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09).

Podle něj docílí daleko efektivnějšího provozu. Příspěvková organizace si přizpůsobí výrobu tepla době provozu a ročnímu období a nebude muset topit za každou cenu. „Uspořené náklady půjdou na pravidelnou údržbu a opravy kogenerační jednotky. Ty jsou v řádech statisíců a město by je jinak muselo platit ze svého rozpočtu,“ doplnila starostka Hana Moudrá (ODS).

Jak upřesnil místostarosta Kočandrle, údržba jednotky po deseti tisících motohodinách provozu vyjde na 200 tisíc korun. Generální oprava, která následuje po šedesáti tisících motohodinách, pak dokonce na sedm milionů.

Podle něj v současnosti energocentrum vyrábělo více energií, než kolik vyžadoval provoz zimního stadionu a plaveckého bazénu v objektu sportareálu. Přebytky, jež se prodávaly, se nyní využijí k zásobování nedaleké nové víceúčelové haly. „Je možné, že pak budeme muset třeba teplo ještě dokupovat. Ale v jakém objemu ušetříme a zda vůbec, vyhodnotíme po ročním samostatném provozování energocentra,“ doplnil Kočandrle.

V souvislosti s přechodem k samostatnému provozu může dojít v červenci ke krátkodobému odstavení kogenerační jednotky. To by ale nemělo mít žádný dopad na ekonomiku jejího provozu.