Přitom mají možnost dát na čtyři roky do rukou pětadvaceti lidem rozhodování o dohromady více než dvou miliardách korun, které za tu dobu připlují z „eráru“, a hlavně o tom, jak se jim samým ve městě bude žít. „Někomu to tam hodím, ale nemyslím si, že si nějak polepším. Je to den jako každý jiný,“ odpověděl u ranní kávy v místním podniku jeden z voličů Karel Václavec na otázku, co pro něj volby znamenají.

NA DRUHÉ STRANĚ BARIKÁDY

Oddech od politiky si letos dal současný zastupitel a jeden z bývalých starostů České Lípy Petr Skokan. Tedy ne tak docela, Deník ho potkal ve chvíli, kdy před radnici umisťoval ceduli označující volební okrsky č. 1 a č. 2. Do zastupitelstva totiž sice nekandiduje, ale na průběh voleb dohlíží ve volební komisi. „Mohu si to v pátek a sobotu užívat na druhé straně barikády,“ řekl na úvod Skokan. „Svůj“ volební okrsek popisuje v rámci České Lípy jako unikátní. „Je zde zapsaných zhruba dva a půl tisíce bezdomovců. Jsem zvědavý, kdo se dostaví domů a zvolí si své zastupitele a zastupitelky,“ uvedl se zjevnou nadsázkou.

PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ BYLA NĚKDY PŘES ČÁRU

Deník ho také požádal o krátké hodnocení právě skončené kampaně. „Nezdá se mi, že by byla nějak odlišná od těch předcházejících. Bohužel včetně negativ. Českolipskou tradicí se stává, že kolují hanlivé pamflety, které očerňují kandidáty některých stran, spojují nespojitelné a nabádají lidi, aby někoho volili a někoho nevolili,“ prohlásil s tím, že cílem podobných snah byl při minulých volbách i on a nebylo to prý nic příjemného.

„Doufám, že ti, kteří vymýšlejí takové ošklivé věci, budou odhaleni. A ne snad ani potrestáni, stačí když budeme vědět, že jsou to oni,“ dodal Skokan. První nedočkavci stáli před volebními místnostmi už před jejich otevřením. Třeba René Horský a Milan Rejzek získali výsadu odvolit v Novém Boru jako jako první, respektive druhý.

Nebylo to složité. „Čekáme tu chvíli. Přišli jsme před minutou a půl,“ přiblížil Rejzek za doznívajícího zvuku kostelního zvonu oznamujícího druhou hodinu po poledni a zároveň začátek volebního klání. Volbu prý oba pečlivě zvážili. „Přemýšleli jsme a rozhodli,“’smál se Horský. Zapisovatelka komise novoborského okrsku č. 2 Vlasta Kahounová byla krátce po zahájení optimistická. „Teď je to v pohodě, v sobotu ráno to bude v pohodě, ale kolem jedné odpoledne už budeme zhruba vědět, kolik volilo lidí, a hrozit se, kolik budeme muset sečíst lístků,“ narážela na ne zrovna dvakrát pohodlný rozměr volebních archů i možnost zaškrtávat kandidáty napříč stranami.

Ve Velkém Valtinově Deník u voleb zastihl starostu Josefa Lukavce. Náladu mu chvíli předtím zkazila vosa, která ho bodla do oka. „Pálí to jako čert,“ stěžoval si s rukou na napuchlém víčku, než vešel do zdejší malé volební místnosti. Cestou z úřadu pozdravil místní dámu, která ho se slovy „na minutku“ zastavila. „Nemají vodu ve studni,“ vysvětlil vzápětí s povzdechem nad letošním suchem. Zkrátka den jako každý jiný.