Proti sobě se tu znovu postaví město Česká Lípa a společnost Vett, která až do roku 2008 provozovala v České Lípě městskou hromadnou dopravu.

Oba týmy nastupují do souboje, během nějž se celé roky vzájemně napadají slovně i různými vedlejšími žalobami, za nerovného postavení. Po prvním poločase utkání totiž vede město Česká Lípa 1:0.

Vloni v červenci nejvyšší soud zamítl dovolání společnosti Vett a de facto tak rozhodl o tom, že nárok města Česká Lípa na zaplacení částky 70 milionů a 512 tisíc korun od dopravce je důvodný. Zamítnutím dovolání Vettu navíc platí rozhodnutí soudů z nižších instancí o tom, že smlouva z roku 2004, podle níž v České Lípě městská doprava fungovala, je „neplatný právní úkon", což se právě město a jeho právníci snažili prokázat.

„Veškeré černé scénáře, kterými v minulosti strašila veřejnost některá média i advokát firmy Vett, se ukázaly jako liché. Žaloba města je oprávněná a i díky úsilí advokátů se nám podařilo v právně velmi komplikovaných sporech uspět," komentovala vloni vítězství v první části sporu starostka České Lípy Hana Moudrá.

Na tahu jsou znalci

A o co tedy půjde v druhém poločase, který dnes začíná? Jednoznačně právě o ty miliony korun. Soudy už rozhodly, že město má nárok je požadovat, teď ale musí justice určit kolik.

Do hry tak téměř určitě významným způsobem zasáhnou soudní znalci.

Dopravce Vett totiž po celou dobu existence dnes neplatné smlouvy městskou hromadnou dopravu skutečně provozoval. A na znalcích právě bude, aby určili, jakou hodnotu tento dopravní výkon měl. „Může se klidně ukázat, že tato hodnota bude vyšší, než bylo plnění od města," naznačil už dříve pro Českolipský deník Michal Říha, právník, který zastupuje společnost Vett, že jeho mandant může ze sporu klidně ještě vyjít jako vítěz.

Hlavní spor, který dnes bude pokračovat, provázejí ještě vedlejší spory. Už vloni na jaře zamítl Krajský úřad v Liberci jako nedůvodné všechny žaloby firmy Vett, ve kterých po městu ve správním řízení požadovala zaplacení celkem 29 milionů korun za údajné nedoplatky z let 2005 2008, kdy městu poskytovala dopravní služby.

Vett se ale s tímto výsledkem nesmířil a u soudu zažaloval také Krajský úřad kvůli jeho rozhodnutí. Kromě toho podal další čtyři žaloby na město Česká Lípa, ve kterých požaduje doplacení 40 milionů a příslušenství za poskytnutou a spotřebovanou službu. Zdá se ale pravděpodobné, že o těchto žalobách proti městu Česká Lípa se rozhodne, až po vynesení pravomocného verdiktu v hlavní části sporu.

Spor s Vettem• Prosinec 2004 - Česká Lípa poprvé oznámila, že kvůli Vettu přichází o miliony. Zjistila to poté, co ji na to upozornil konkurenční dopravce ČSAD Česká Lípa
• Leden 2007 - Spory začaly gradovat. Vett zrušil dvě linky do průmyslové zóny. Město zase „rozcupovalo" plán optimalizace MHD, schválený už v roce 2003
• Červen 2007 - Radnice podala žalobu na firmu a oznámila, že se připravuje na „krizový plán"
• Únor 2008 - Firma Vett ohlásila, že není schopná dopravu v Lípě dál provozovat. Do hry mezitím vstoupil dopravce ČSAD Semily (dnes BusLine), který nejdříve tvrdil, že firmu Vett kupuje, pak to dementoval
• Březen 2008 - Začal první soud