Nakoupit elektřinu a plyn na komoditní burze chce českolipská radnice, a to jak pro úřad, tak i pro své příspěvkové organizace. Jako první přijde na řadu nákup elektřiny, smlouva se stávajícím dodavatelem končí letos s koncem roku.

Podle místostarosty Jiřího Kočandrleho, nabízí komoditní burza řadu výhod.„U burzy budeme mít lepší šanci se trefit do příznivých cen. Nevhodnější dobu pro nákup bude hlídat burzovní specialista," vysvětlil Jiří Kočandrle.

Právě na špatné načasování doplatila českolipská radnice v loňském roce. Nákup elektřiny prostřednictvím elektronické aukce totiž vyšel krátce poté, co Německo odstavilo sedm jaderných elektráren po zemětřesení v Japonsku, které postihlo tamější jadernou elektrárnu Fukušimu. Vinou toho se celosvětově zvedla cena elektřiny a město neušetřilo, jak si jeho vedení představovalo. Naopak, za silovou elektřinu zaplatí letos o pětadvacet tisíc více, celkem zhruba 7,3 milionů korun.

„Nyní počítáme s tím, že zakázka na odběr elektřiny nepřesáhne zhruba 6,6 milionů bez DPH," informoval Kočandrle s tím, že výhodou kromě pružnosti burzy je i to, že zakázku nelze napadnout u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Odpadá riziko několikaměsíčního přezkumu, během něhož nelze s vybraným uchazečem uzavřít smlouvu," doplnil Kočandrle.

Komoditní burzu chce radnice využít i pro nákup plynu. Tam ale nijak nespěchá, dodávky jsou smluvně zajištěné na dobu neurčitou.

K nákupům prostřednictvím elektronické aukce nebo nově komoditní burzy přistupuje vedení radnice, aby ulevila napjatému rozpočtu. Aby vysoutěžili lepší ceny, sdružili příspěvkové organizace, které donedávna objednávaly energie nebo služby jako samostatná právnická osoba, pod město. Podařilo se tak ušetřit téměř tři miliony na pojištění nebo nedávno za služby mobilního operátora.