Zřídí nová parkovací místa a výběrčí v barevných vestách vymění za parkovací automaty. Změny by měly parkování ve městě zefektivnit, tak aby se auta na parkovištích rychleji měnila.

„Doposud každý parkující zaplatil dvacet korun ať potřeboval parkoviště deset, nebo padesát minut. My předpokládáme, že necháme prvních patnáct minut zdarma a pak se bude parkovné s délkou stání zvyšovat," vysvětlil českolipský místostarosta Jiří Kočandrle.

Celkem jedenáct nových parkovacích automatů si město pronajme zkušebně na dva roky za necelých 600 tisíc korun. „Na novém zastupitelstvu pak bude rozhodnout, zda bude pokračovat v nájemní smlouvě, nebo automaty koupí," řekl Jiří Kočandrle.

Dosavadních 800 tisíc korun plynoucích z pronájmů chybět nebude. Místostarosta zdůraznil, že v první řadě jde o zefektivnění parkování a ne o zisk. Podle něj není legislativně možné, aby z ploch města profitoval soukromý subjekt. „Kompletní údržba a opravy parkovacích automatů bude v režii pronajímatele," poukázal místostarosta.

Rychlejší obměna

Na placených parkovištích bude fungovat progresivní sazba parkovného, což znamená, že čím déle bude auto parkovat, tím více řidič zaplatí. „Bude to tak proto, aby se místa rychleji uvolňovala, každý si zařídil co potřebuje a odjel," zdůraznil místostarosta.

„Nevím, jaký to má smysl, už jsme na něco zvyklí. Já než se dobelhám na poštu a vystojím si frontu, tak patnáct minut uteče a stejně zaplatím. Když přijede někdo cizí do města, stejně se musí po automatu porozhlédnout. Takhle výběrčí přišel až ke mně, já zaplatil a odešel. Rozhodně je stávající systém pohodlnější," míní Antonín Stejskal, důchodce z Nového Boru. Město bude moci samo upravovat průběžně sazbu parkovného.

„Samozřejmě se cena parkovného nebude měnit den ode dne, ale počítáme s tím, že přibližně po půl roce provozu systém vyhodnotíme a případně ceny parkovného upravíme," vysvětlil Jiří Kočandrle.

Práce pro ztp

Radnice zaměstná několik lidí se změněnou pracovní schopností, kteří budou monitorovat parkoviště a pokud zjistí neplatiče, nahlásí jej obratem městským strážníkům. „V rámci naší běžné činnosti budeme za stěrače rozdávat neukázněným řidičům lístečky s předvoláním k podání vysvětlení," upřesnil zástupce ředitele českolipské Městské policie Antonín Doležal.

Další nový zaměstnanec by měl vydávat abonentní a rezidentní karty, nebo vybírat plné zásobníky mincí z automatů. Výhodu získají držitelé abonentních a rezidentních karet, kteří se zavedením nového parkovacího systému mohou parkovat na kterémkoli parkovišti města.

Přibudou i další parkovací místa zdarma. Šedesát nových míst by se mělo už na podzim objevit místo skateparku v Barvířské ulici před Sportareálem.

Skatepark totiž stojí na ploše vedené jako parkoviště, město ho tedy za 300 tisíc korun nechá přestěhovat za Sportareál, kde jej firma uspořádá tak aby jednotlivé prvky lépe vyhovovaly jezdcům. Na původním místě bude parkování zdarma a ihned po přestěhování parku.