Vystoupení dua, které si domluvilo název P. A. F. A. F., zahájí sérii koncertů v novém jazzovém klubu U bílýho černocha v českolipském kulturním domě Crystal.
Způsob, jakým se dva muzikanti dali dohromady, je poměrně unikátní. Jednašedesátiletý českolipský kytarista (a učitel a překladatel z angličtiny) Vlastimil Král si dal inzerát, že hledá spoluhráče.

Neznámý přítel

„A velmi promptně se mi na něj ozval třicetiletý saxofonista z Prahy s vynikajícími referencemi. Hrál například v Pražském synkopickém orchestru, doprovázel televizní Superstar a vystupoval s Vlastou Horváthem," popisuje Král.
Rychlá a jasná nabídka ho potěšila. „Jako by se hlásil do seriózního konkurzu," usmívá se Král, který za svůj život vystřídal mnoho hudebních uskupení. Několik let se muzikou živil také na zaoceánských lodích.
Se svým novým spoluhráčem komunikuje zatím výhradně přes e­mail. Vzájemně si vyměňují informace o skladbách, které by mohli zahrát.
„Dneska to takhle funguje často. Muzikanti si noty vyměňují přes internet, každý si nacvičí svůj part a teprve pak se setkají a jedou," vypráví Král.

Radši se neviděli

Už dřív se běžně domlouval na skladbách také přes videohovory na skypu. „Ale s tímto novým spoluhráčem jsem skype nepoužil, abych se dopředu nezklamal. Třeba bude mít image, že to bude až neimage," baví se českolipský hudebník. „Ale to je všude. Přijdete někam mezi muzikanty a jsou tam mezi nimi různé charaktery. Nedávno jsem hrál s trombonistou, který po večerech na svůj nástroj vyluzoval prd­prd a přes den pracoval s nanotechnologiemi." Koncert „naslepo" by měl potěšit především vyznavače funku, kterému chtějí oba hudebníci složit hold.
I když se na mnoha věcech na dálku domlouvají, od vystoupení si také slibují, že to bude výborná „jam session".
Koncert proběhne U bílýho černocha už tuto sobotu 9. srpna od 21 hodin a odstartuje sérii srpnových sobotních koncertů, na kterých se postupně představí ještě jazzoví Babubabu, JIP (Košťál – Tichý) a bluesrockoví SKTS.