Organizátoři předpokládají, že hlavním tahákem se stane Václav Noid Bárta a kapela The Backwards, která patří k nejlepším Beatles revival kapelám na světě. Až na výjimky je program slavností zdarma. „Městské slavnosti se tradičně konají na konci června, protože jimi chceme vzdát hold patronům města svatému Petru a Pavlovi, kteří mají na konci června svátek,“ připomněla starostka České Lípy Jitka Volfová. Podle ní je cílem městských slavností, aby si všichni občané našli v propracovaném a bohatém programu něco, co je baví a zajímá.

Společenská událost začne slavnostně. Koncertem v kostele Narození Panny Marie, kde zazní Dvořákova Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ a Moravské dvojzpěvy. Na koncertě vystoupí Symfonický orchestr Divadla F. X. Šaldy Liberec a Českolipský dětský sbor.

Tak bavily českolipské slavnosti loni: 

a tak předloni: 

V sobotu se hlavní dění slavností přesune na velké pódium u obchodního domu Banco. Vystoupení začnou už v 9 hodin ráno a skončí až o půlnoci ohňostrojem. „Program je složený opravdu pestře, postupně se tady vystřídají například Michael Foret, Marek Ztracený, Kristína, ale také Jazzová farma českolipské ZUŠ, Big Band CL nebo trumpetový soubor z partnerského města Mittweida,“ informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Do dění se zapojí i příspěvkové organizace města a další partneři. Na vodním hradě Lipý je připravený celodenní rytířský program, večer zde zahájí sezonu letní kino. Dům dětí a mládeže Libertin pořádá v klášterních zahradách zábavné odpoledne pro celou rodinu s ukázkami různých sportů. Městská knihovna na náměstí T.G.M. ožije virtuální realitou, hlavolamy a pokusy, na programu ale bude také módní přehlídka.

V českolipském bazénu dostanou lidé za základní vstupné možnost koupat se rovnou tři hodiny. Kino Crystal chce zaujmout 3D filmovým maratonem. V klášterních zahradách pak vystoupí studentské kapely pod jednotnou hlavičkou projektu Škola rocku. Tečkou za hlavním programem, je letos Tančírna v městském parku.

„Každým rokem se snažíme, aby slavnosti zářily hvězdnými účinkujícími. Myslím, že pro letošní rok se nám to sešlo opravdu krásně,“ řekla Tereza Vraná z organizace Kultura Česká Lípa. K technicky nejnáročnějším projektům podle ní patří lunapark, který pokaždé přináší nějakou novou atrakci. „Nejsložitějším procesem ovšem jsou samotné začátky příprav akce, protože je nutné sjednotit všechny spolupracující organizace a lidi tak, aby slavnosti proběhly v pořádku,“ sdělila Vraná.

Po roce opět Neckyáda

K oslavám bude znovu patřit i divácky oblíbená Neckyáda, kterou pro město už několik let organizuje Farní charita Česká Lípa.

Jako v předchozích letech se pojede až k jezu u bývalých prádelen a bude se soutěžit o nejšílenější či nejpomalejší plavidlo nebo nejhezčí kostýmy.

„Moc tyhle velké akce nenavštěvuji, ale kdybych tam šla, tak asi nejvíc by mě přilákalo vystoupení nějaké pro mě zajímavé hudební skupiny,“ řekla Marie Sobotková z České Lípy.

Vedení radnice slíbilo, že bude ještě postupně zveřejňovat podrobnosti o doprovodném programu příspěvkových organizací a také o uzavírkách, které jsou se slavnostmi spojené.