Po starobylých zdech, které jsou historickou a kulturní památkou, sprejují vandalové. Lampy, které měly doplnit historickou atmosféru, jsou rozbité.
Turisté, kteří si přijeli prohlédnout muzeum a historické památky města jsou zděšeni. Ptají se: „Takhle vypadá historické centrum České Lípy?“ Loretánská ulička je přitom pro Českou Lípu podobnou památkou, jako pro Pražany Zlatá ulička na Pražském hradě – tedy historicky velmi cennou částí města.
Loretánská ulička je ještě původní trasa, která vedla kolem klášterní zahrady, se kterou hraničila. Její kamenná zeď má proto nevyčíslitelnou historickou hodnotu.
Podle tvrzení ředitele muzea Zdeňka Vitáčka to v této ulici před nedlouhou dobou takto nevypadalo. Dokud ji spravovalo muzeum, ulička se na noc uzavírala, aby ji vandalové nemohli ničit.
Pro vedení vlastivědného muzea je ale momentální situace neúnosná. „My jsme s tou uličkou spojováni, i když ji nespravujeme. Od doby, co ji převzalo ke správě město to tam vypadá jak to vypadá, ale automaticky je to pro lidi vizitka muzea neboť ulička vede podél klášterní zahrady.“ řekl Deníku ředitel muzea.
A v historicky nejstarší uličce města to vypadá skutečně děsivě. Každý víkend zde přibyde nepřeberné množství rozbitých lahví, sprejem nastříkaných ornamentů na zdi a také odpadků. Turisté se pak nestačí divit, jakou podobu má historické centrum České Lípy. Také místní obyvatelé procházky starou zástavbou omezili. Klášterní zahrady bývají často prázdné, přestože patří k nejhezčím místům ve městě.
Aktivity vandalů dospěly až k obrazcům, napodobujícím hákové kříže. Ačkoliv nejde o přesnou repliku fašistického symbolu, je téměř jisté, že sprejer se svastiku pokusil vystihnout dle nacistického vzoru. Na zdi se kříž nachází už pěkných pár týdnů. Z toho vyplývá, že úklid historické uličky neprobíhá úplně pravidelně.
S ničením historického dědictví se potýká i muzeum. Klášterní zahrady plundrují výtržníci, kteří zničili už dvě vzácné sochy, povalili a poškodili další tři, ukradli třicet dva měděné okapové svody, vytrhali hromosvody a a zničili osvětlení. Vedení muzea proto muselo zahradu částečně uzavřít. Úklid Loretánské uličky je podle Kateřiny Amrichové, tiskové mluvčí radnice, poněkud ztížený, neboťulička je úzká a je zde možné použít pouze ruční čištění. Úklid podle ní v následujících dnech zajistí pracovníci, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. Bohužel, vandalismu a nepořádku po občanech nelze podle ní absolutně zabránit.
Tisková mluvčí však potvrdila, že se město snaží o postupné rozšíření kamerového systému, který by monitoroval přilehlé ulice.