VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I letos řeší otázku, zda je zeleň přednější než bezpečnost

Česká Lípa - Okrasné keře a rozkvetlé květiny jsou určitě příjemnou součástí sídlišť, ale jen do chvíle než jejich přítomnost začne ohrožovat bezpečnost lidí.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Takto to vidí řidič, který přijíždí na kruhový objezd v Purkyňově ulici. Na lidi čekající u přechodu pro chodce není vůbec vidět a kdo to v České Lípě nezná, ani netuší, že zde nějaký přechod je. Foto: Deník/Petr Jeník

To si uvědomují i správci veřejné zeleně a každé léto tak musí řešit otázku, zda dají přednost rozkvetlým keřům či bezpečnosti lidí na přechodech pro chodce.
Přechody pro chodce, na které řidiči přes keře nevidí, jsou samy o sobě nebezpečné, a když je přechod navíc schovaný za zatáčkou či dokonce přímo u kruhového objezdu, stává se o to nebezpečnějším. Tento problém řešili správci zeleně už v létě loňského roku, když jsme na takto neviditelný přechod upozornili u kruhového objezdu na českolipském sídlišti Sever.
Záhy po upozornění vysoké keře zmizely a na přechod bylo opět vidět. S příchodem letošního léta se však nedaleko odtud situace opakuje.
Kruhová křižovatka na Purkyňově ulici na sídlišti Špičák je sice velmi hezky ozdobená rozkvetlými květinami, ale ty jsou vyšší než projíždějící automobily, což řidičům naprosto znemožňuje výhled na chodce stejně jako by tam stál zaparkovaný automobil. To je ale přestupek a městští strážníci ho bez milosti trestají.
„Zastavení u přechodu považuji za velmi vážný přestupek. Řidiči nemohou vidět dítě stojící za autem a ani dítě se nemůže rozhlédnout. K pokutě, která může být až dva tisíce, musí řidič počítat i s náklady na odtažení vozu ve výši 1500 korun, které mu musíme přičíst,“ řekl ředitel českolipské městské policie Lubomír Mery.
O nebezpečnosti vysokých keřů u přechodů pro chodce tedy nelze pochybovat. Nezbývá tedy než připomenout kompetentním úřadům slova správce místních komunikací technického odboru Městského úřadu v České Lípě Pavla Gondy, který loni v létě řekl: „O problému víme a snažíme se ho řešit. Ořezat ale živé ploty na výšku 40 centimetrů by znamenalo jejich úplné zničení, a proto jsme okolnostmi nucení vědomě tuto normu porušovat. Jednáme však s odborem životního prostředí o nápravě. Na místa, kde keře překážejí, se chystáme vysadit vhodnější nižší porost a vysoké keře odtamtud přestěhujeme na místa, kde překážet nebudou.“

Autor: Petr Jeník

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení