Podle čínského horoskopu je letošní rok ve znamení Koně. Možná i to sehrálo příznivou roli, když ve středu v opakované dražbě našel mimoňský hřebčín konečně nového majitele.

Za 8 milionů a 150 tisíc korun vydražil hřebčín podnikatel, který chce areál využívat k ustájení koní, především lipicánů, a k zemědělské činnosti," potvrdil pro Deník Michal Skuhra z dražební společnosti Naxos.

K dražbě došlo, protože dosavadní vlastník hřebčína Zbyněk Pulec neměl dostatek finančních prostředků na splácení dluhů a na další provoz areálu. Věřitel proto po dohodě s ním vyhlásil dražbu hřebčína.

„Chováme lipicány a české teplokrevníky. S lipicány závodíme, máme pár hřebců a pár kobyl a ještě dvouleté koně a jezdíme s nimi vozatajské závody," popsal pro Deník nový majitel hřebčína. Z opatrnosti a proto, že vydražená suma zatím není splacená, nechtěl uvést své jméno (redakce ho ale zná). „Všichni už sice vědí, že jsme to vydražili, všichni nám přejí, ale pořád je to předčasné a není to i z naší strany dotažené do konce. Hřebčín jsem navíc nevydražil já jako fyzická osoba, ale společnost, v níž jen pro určité věci okolo koní zastupuji její jednatelku," dodal muž.

Lidé z Českolipska už se s ním a jeho koňmi mohli setkat. Pro nedávné Císařské slavnosti v Zákupech zajišťoval císařský kočár. „Ohlasy máme perfektní. Lidem se to líbilo. Do budoucna bychom chtěli takto vozit svatby," zmínil nový majitel mimoňského hřebčína.

Přiznal, že koně v mimoňském areálu má už zhruba od konce září loňského roku.

Dobrá zpráva pro město

„V každém případě je to pro město dobrá zpráva," přivítal informaci o dražbě hřebčína starosta Mimoně František Kaiser. „Jsme moc rádi, že areál znovu získali zemědělci a že se nedostal do rukou spekulantů, kteří by ho rozprodali na pozemky."

Číslo dne: 8 150 000Areál hřebčína v Mimoni se nakonec vydražil za 8 milionů a 150 tisíc korun. Přitom loni v dubnu šel poprvé do dražby ještě za rovných 13 milionů korun. Za tuto cenu ale o hřebčín nikdo neprojevil zájem, ačkoli se mluvilo i o zahraničních zájemcích.

Podle starosty nový majitel ještě před dražbou kontaktoval vedení města v Mimoni a představil svůj záměr. „Jsme rádi, že to vydražil právě on, protože si myslíme, že je u něj záruka, že se dál bude věnovat koním a bude areál rozvíjet. A že spolupráce mezi hřebčínem a městem bude znovu na špičkové úrovni jako za pana Pulce," dodal starosta.

Areál, který se prodával, má rozlohu bezmála 30 hektarů a leží na jihozápadním okraji Mimoně. Patří k němu kromě stájí také závodiště, tréninkové zázemí i rozsáhlé výběhy a pastviny. Ještě v létě roku 2011 se tu závodilo. Mimoňské dostihy několikrát navštívil i někdejší prezident Václav Klaus.

Od svého založení v roce 1965 se mimoňský hřebčín zaměřoval především na chov anglických plnokrevníků a jejich přípravu pro dostihy. Nejvíce se proslavil v 80. letech minulého století. Vzešli odtud mimo jiné Taran a Trocadero, vítězové prestižního Československého derby.

Polárník z Mimoně

V novém tisíciletí reprezentoval mimoňskou stáj především krásný valach Polárník, účastník Velké pardubické 2006 a 2007.

Při druhém startu si ale na začátku cílové rovinky, do které vbíhal na 5. místě, způsobil neléčitelné zranění a veterináři ho o den později museli utratit.

Donedávna působil v Mimoni také slavný žokej a trenér Arlslangirej Šavujev, který měl v hřebčíně ustájené i koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.