V České Lípě chybí bezpečná, opravená a uklizená hřiště, kde by si děti mohly hrát a zároveň se učit. Tedy taková, která jsou v jiných městech standardem. Město neumožňuje příměstskou rekreaci ani starším dětem a dospělým.

Takový je ve stručnosti obsah úvodu petice, která se nově šíří městem Česká Lípa. Autorem dokumentu je Českolipan Jan Vavříček. Formou petice chce v první řadě požádat město o vybudování a opravu oplocených, pravidelně čištěných a udržovaných dětských hřišť, kde se bude počítat s pobytem dětí do tří let věku a jejich rodičů na rodičovské dovolené i dětí starších.

„Hřiště v České Lípě jsou téměř dvacet let stará, chybí na nich bezpečné atrakce, na kterých by si děti mohly zvyšovat obratnost i zařízení pro nejmenší děti, třeba uzavřené houpačky," vysvětluje autor petice. Mimo jiné poukazuje na údajně chybějící možnost bezpečného průjezdu městem na kole či bruslích.

Výzva čtenářům:Jsou hřiště v České Lípě dostatečně vybavená, bezpečná a mají dostatečné zázemí i pro rodiče s dětmi? Váš názor nás zajímá a budeme rádi, když se o něj s námi podělíte. Kontaktovat redakci je možné prostřednictvím e-mailu ceskolipsky@denik.cz. Deník najdete také na facebooku.

Česká Lípa je podle něj také zaneřáděná na místech určených pro volný pohyb psů a těch je údajně příliš mnoho. V souvislosti s čistotou na českolipských sídlištích by podle slov starostky města Česká Lípa Romany Žatecké pomohlo, kdyby místní obyvatelé „působitele nepořádku" ve svém okolí netolerovali.

„Cestou nejrychlejšího informování odpovědných osob je mimo jiné využití aplikace Problem Report," doporučuje Žatecká. Nová hřiště podle českolipské starostky radnice plánuje. Za pomoci dotace by například mělo vyrůst nové hřiště u Sportareálu. Žatecká dál připomněla nově otevřené hřiště pro disckgolf na sídlišti Sever a plány na budování workoutových sportovišť.

Workoutová hřiště by měla vyrůst v městském parku a na městském stadionu. „Do konce roku myslím vyroste v Lípě míst pro hry dětí i dospělých relativně dost, rozhodně víc než v letech minulých. A další budou jistě navržena k realizaci v příštím roce," doplnila českolipská starostka.

Petici chce její autor nabídnout během začátku září českolipským školám i školkám a distribuovat do míst, kde se pohybují rodiče s dětmi. Získat dokument k podpisu nebo více informací je možné také na adrese Jana Vavřičky peticeCL@seznam.cz