VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Současníci oplakávají, vnuci poděkují

DOKSY- Skáceli celou alej!“ Takové zprávy se během prvních jarních dnů šířily po celém Českolipsku.

7.5.2007
SDÍLEJ:

Nová_lipová_alej_ve_Valdštensjké_ulici_v_Doksech.Foto: Foto Deník/ Marie Čcheidzeová

A byla to pravda – během března bylo ve Valdštejnské ulici v Doksech pokáceno 33 lip. Ke všemu ještě podle pařezů nebylo nijak patrné, že by tyto stromu byly nějak výrazně poškozeny nemocí nebo hnilobou. Negativní reakce tedy byly celkem pochopitelné.
Dnes už ve Valdštejnské ulici žádný pařez nenajdeme. Vše bylo pečlivě odstraněno a na místě starých stromů se třepotají zelené lístečky čerstvě vysázených mladých lipek.
Naše kroky proto nezbytně vedou na městský úřad, za ekologem Martinem Rejchou.
„Všechno začalo v roce 2005, kdy bez jakékoli zjevné příčiny v této aleji spadl jeden strom, uvádí městský ekolog. „Naštěstí se tehdy nikomu nic nestalo. Na popud této události moje předchůdkyně ve funkci tehdy zpracovala komplexní návrh péče o dřeviny na celém území města. Z rozboru vyplynulo, že nejhorší situace je právě ve Valdštejnské ulici. Poté, co jsem loni nastoupil do úřadu, byl firmou Zahradní architektura zpracován projekt, který obsahoval i dendrologický posudek.“
Stromy ve Valdštejnské ulici byly staré kolem 60 až 80 let, s kmeny o průměru od 40 do 85 cm, vysoké 10 až 15 metrů. Proč musely zmizet z centra Doks i ze života obyvatel města?
„To bychom se nejspíš museli zeptat těch lidí, kteří před nějakými 15 - 20 roky rozhodli o tom, že vzrostlé lípy budou seříznuty takzvaně „na hlavu“, to znamená, že jim radikálním řezem bude odstraněna původní koruna,“ říká M. Rejcha. „Člověk, který tento zásah prováděl, údajně ještě po létech tvrdil, že se ve škole učili, že zatékání vody do kmene lípám neškodí. Měl by je vidět dnes! Když se v roce 2006 na jaře začalo s první etapou výměny stromů v aleji, ukázalo se, jak jsou poškozené. Dělníci prakticky po skácení každé z oněch 23 lip museli měnit řetěz u pily - stačilo totiž naříznout kmen a hned z něj stříkala voda a sypala se trouchnivina. Pila byla okamžitě tupá…“
Z dnešního pohledu je tedy zřejmě kácení zdůvodnitelné. Byli však občané ještě před akcí dostatečně informováni? A proč tolik protestů vyvolala realizace letošní, takzvané 2. etapy? „Celá akce byla rozdělena na tři etapy hlavně z rozpočtových důvodů,“ říká ekolog. „Občané měli příležitost se o nich dozvědět poprvé na jednání zastupitelstva začátkem roku 2006, o první etapě jsem napsal také článek do městského zpravodaje. O druhé etapě informoval v letošním lednovém čísle zpravodaje sám starosta. Dřevo těchto 33 stromů, které byly pokáceny v úseku mezi budovou městských lesů a městskou knihovnou, snad mohlo na řezu vypadat relativně zdravě. Ale od koruny byly tyto lípy nevhodným řezem poškozeny stejně, jako ty, které byly pokáceny již dříve. Za nějaké 3-4 roky by jejich špatný zdravotní stav byl zcela zjevný. A myslím si, že z hlediska dlouhodobé perspektivy je lepší novou alej vysázet najednou. Máme radost, že z nově vysázených stromů žádný neuhynul. Firma, která se nyní o mladé lipky stará, bude o ně soustavně pečovat po dobu pěti let, včetně zalévání a hnojení a musím říci, že zatím jsme s její prací spokojeni. “
V blízké budoucnosti se občané Doks ještě budou muset vypořádat s 3. etapou kácení lip ve Valdštejnské ulici. Posledních „odsouzenců“ je zhruba desítka a nacházejí se v prostoru před městskou knihovnou a dále směrem do centra. Z dálky jejich zelené koruny na mohutných kmenech vypadají bujně a zdravě. Lze tu spatřit jak kmeny , široké více než metr v průměru, tak i relativně mladé stromy. Při bližším pohledu mají ale všechny jedno společné - koruny poškozené nevhodným řezem, u těch starších už značně zdevastované a trouchnivé.
„Chápu to, že když se kácejí takové stromy, lidé mají pocit, jako by jim někdo bral kus života,“ uzavírá Martin Rejcha. „Zvláště pro starší občany je to bolestné. Ale nám nezbývá, než co nejrozumněji napravit chyby našich předchůdců. Současníci to možná neocení, ale jejich děti a vnuci ano.“

7.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní referent pro Ústecký kraj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme obchodního referenta pro naši firmu na pobočku v České Lípě. Požadavky: Bydliště V České Lípě a okolí výhodou, SŠ s maturitou nebo VŠ, řidičský průkaz skupiny B, komunikativnost, kultivovanost, schopnost řešit problémy, týmová spolupráce, praxe z obchodní činnosti výhodou, znalost práce s MS Office (Word, Excel, Power - Point, Internet), Náplň práce:obchodní činnost - komunikace se stávajícími zákazníky, získávání nových zákazníků, nabízení produktů, zpracování nabídek., Nabízíme: Firemní automobil, notebook, stravenky., Pozice je vhodná i pro absolventy., První kontakt emailem nebo telefonicky v době od 7:15 - 17:00 hod.. Pracoviště: Tradetex servis, s.r.o., Mánesova, č.p. 2055, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Helena Buštová, +420 775 284 044,487 874 171(7:15-17:00hod.).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 300 Kč

Sociální pracovníci v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - vysokoškolské vzdělání sociálního směru, - komunikativnost a příjemné vystupování, empatická osobnost, - schopnost týmové práce a samostatného rozhodování, - zodpovědnost, spolehlivost, loajalita a diskrétnost , - trestní a občanská bezúhonnost , - řidičský průkaz sk. B, - aktivní řidič, - znalost práce na pc. , - praxe v sociální oblasti je vítána, není však podmínkou. , Jedná se o práci v domově, kde pomáháme propuštěným vězňům, kteří se chtějí vrátit do běžného života, Nabízíme: dovolená 25 dní, příspěvek na důchodové spoření,stravenky možnost seberealizace, První kontakt emailem., Vhodné i pro OZP a absolventy.. Pracoviště: Oblastní charita stráž pod ralskem, Dubnická, č.p. 86, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Ivana Davidová, +420 733 618 812.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 22 000 Kč

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci v chemických oborech Výzkumný pracovník pro vývoj membránových technologií zpracování vod a dalších organických i anorganických roztoků. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chcete…?, -se podílet na vývoji a zavádění výsledků výzkumu do membránových technologií?, -se podílet na implementaci membránových technologií do reálných aplikací?, - při své práci využívat výzkumné vybavení na světové úrovni?, -neustále zvyšovat a doplňovat svoje znalosti, MemBrain je Váš správný cíl., MemBrain s.r.o. je dynamicky se rozvíjející výzkumná organizace, která je součástí skupiny MEGA (světového dodavatele elektromembránových technologií) a aktuálně hledá kolegu do svého teamu. , Náplň práce:, -vývoj, návrh, ověření a podíl na realizaci komplexní technologie upravující vodu nebo jiné organické i anorganické roztoky s využitím elektromembránových i tlakových membránových procesů, -návrh konceptů technologie včetně návrhových výpočtů, -laboratorní, pilotní a poloprovozní ověření technologie, -vypracování studií proveditelnosti a Basic desing, -podpora obchodních případů (technická část nabídek, příprava technické části projektů), -spolupráce s dalšími odděleními společnosti, které vyvíjejí membrány a moduly, Požadujeme: , -VŠ vzdělání chemicko-technologického zaměření (chemické inženýrství nebo technologie, fyzikální chemie), -zkušenosti s vedením inovačních nebo technologických projektů, -anglický jazyk na komunikativní úrovni, -znalost práce na základním aplikačním SW , -schopnost týmové práce, logického a analytického myšlení, schopnost tvořit, -řidičský průkaz skupiny B, -praxe v oboru vývoje či navrhování/projektování technologií výhodou, nikoli podmínkou, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a život. jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: dle dohody, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný, člen závodní stráže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nehlásit se na Zámku v Zákupech, ale na sídle naší společnosti v České Lípě HENIG. , Jedná se o volné pracovní místo v Zákupech ostraha Zámku v Zákupech. Jedná se o zkrácený úvazek, jelikož pracovní doba je od 18.00 - 24.00 hod. Vhodné pro pracovníka se změněnou pracovní schopností. , Požadujeme - čistý výpis rejstříku trestů, certifikát strážný podmínkou pokud nebudete mít, je možné zprostředkovat. Služné chování, zodpovědnost. , Termín nástupu je 15. 6. 2018.. Pracoviště: Henig - security servis, s. r. o. - zámek zákupy, Borská, č.p. 1, 471 23 Zákupy. Informace: Jana Hebelková, +420 731 411 682.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Soud rozhodl, kdy začne líčení s hejtmanem Půtou

Radek Jurnečka, Arciděkan Římskokatolické církve v Liberci.

Nejsme zas takoví ateisté, jak se zdá, říká arciděkan Radek Jurnečka

FOTO: Sochu na soudu musí po roce zase opravit

Česká Lípa – Drobné trhliny nalezla kontrola na loni opraveném sousoší, které dominuje čelnímu štítu historické budovy Okresního soudu v České Lípě.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Kam za fotbalem na Českolipsku

Českolipsko - Nadstavbová část krajského přeboru zve na derby Doksy - Skalice.

Tipy pro vás: Kam vyrazit o víkendu

Českolipsko - Noc kostelů už dnes, zítra velké hasičské oslavy ve Sloupu, Císařské slavnosti v Zákupech, koncert Martina Maxy na hradě Bezděz a mnoho dalšího.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT