VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípu ochrání před velkou vodou nový varovný systém

Česká Lípa - Na sloupech veřejného osvětlení přibylo přes 800 reproduktorů. Hladiny řek hlídají čidla.

4.4.2014
SDÍLEJ:

Nově nainstalované hlásiče si umí poradit také s výpadkem proudu. Foto: mucl

Už žádné překvapivé probuzení povodňovou vlnou. Českou Lípu a přidružené obce od března chrání protipovodňový monitorovací systém. V době, kdy žádná velká voda nehrozí, se využije jako městský rozhlas. Město si také nechalo zpracovat povodňový plán.

„V České Lípě jsme o instalaci varovného systému usilovali dlouhá léta. Je důležité, aby město velikosti České Lípy, které v minulosti již několikrát postihly povodně, tento varovný systém mělo," podotkla starostka České Lípy Hana Moudrá.

Životy a majetek má nyní chránit přes osm stovek reproduktorů a více než 300 bezdrátových hlásičů. Náklady na pořízení protipovodňového systému a digitálního povodňového plánu se vyšplhaly na necelých 14 milionů korun. Radnice však nebude platit celou částku. Projekt je spolufinancován EU. Z dotace z Operačního programu Životní prostředí může město získat až 90 procent uznatelných nákladů.

Hlídají neustále

„Tři ultrazvuková čidla v Dolní Libchavě, Písečné a v Dobranově 24 hodin denně sedm dní v týdnu monitorují výšku hladiny na Šporce a Dobranovském potoce," popisuje mluvčí radnice Kristýna Brožová s tím, že informace se dostanou do éteru prostřednictvím hned pěti nových stanovišť, které jsou vybavené potřebnou technikou.

První SMS zprávu zašle systém vybraným členům povodňové komise ve chvíli, kdy hladina sledovaných toků dosáhne prvního stupně povodňové aktivity. Pak je informuje každých 20 minut. Pokud hladina dosáhne druhého stupně povodňové aktivity, SMS zpráva odchází na vybraná čísla každých 10 minut.

„V nejhorších případech, když hladina dosáhne třetího stupně povodňové aktivity, každých pět minut. Na základě těchto informací mohou členové povodňové komise lépe koordinovat pomocné a záchranné práce," řekla Brožová.

Protipovodňový systém funguje v době, kdy žádná velká voda nehrozí, jako normální městský rozhlas. Poprvé po dlouhých letech ho mohli obyvatelé České Lípy slyšet ve středu 2. dubna před pravidelnou zkouškou sirén.

Výjezdy s kufříkem

Systém také umí vypnout některé reproduktory a vysílat zprávu do určité části města, dokonce jen do jedné konkrétní ulice či konkrétního reproduktoru. „Pokud je potřeba, mohou členové povodňové komise vyjet do terénu s přenosným kufříkem, pomocí kterého mohou hlásit informace přímo z místa dění," říká Brožová s tím, že hlásiče si umí poradit také s výpadkem proudu; vydrží až 72 hodin bez elektřiny.

Kromě protipovodňového monitorovacího systému může lidem při povodních pomoci také povodňový plán, který má město nově v digitální podobě. Lidé ho najdou na titulní straně internetových stránek města v sekci „Důležité dokumenty".

V povodňovém plánu lidé při povodních najdou především kontakty na členy povodňové komise, hasiče, Povodí Ohře a další.

Autor: Zdeněk Kraus

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení