„Liberecký kraj je dost specifický, protože je jedním z nejhornatějších v republice a z 44 procent ho pokrývají lesy,“ řekla Jana Hauserová, která má sčítání v kraji na starosti. „Je možné, že v březnu tu ještě bude sníh, což situaci komplikuje ještě víc,“ dodala.

Kraj má 216 měst a obcí, z nichž dvě třetiny mají méně než 500 obyvatel. Navíc je na třetím místě v počtu hromadných ubytoven. „Zde je cirkulace lidí rychlejší než v klasických nájemních bytech, takže je komisaři musejí zvládnout rychle,“ řekl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Herkulovský úkol ovšem letos nečeká jen zaměstnance statistického úřadu. Z důvodu úsporných opatření budou jednotlivé byty obcházet listonoši a listonošky České pošty. „Má to tu výhodu, že lidé svého pošťáka znají a důvěřují mu. To usnadní sběr dat,“ popsal ředitel Drápal.

Statistický úřad ale doufá, že lidé komisařům práci alespoň usnadní. Je totiž možné sčítací dotazník vyplnit na internetu buď přímo na stránkách statistického úřadu, nebo přes datovou schránku. Každý člověk dostane na papírovém formuláři kód, který zadá do internetové aplikace a vše může nacvakat do klávesnice v pohodlí domova.

„Elektronický formulář navíc upozorní na nesmyslné údaje, které může respondent nedopatřením uvést,“ popsal tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Ondřej Kubala. „Nepřijme například nereálné datum narození nebo to, že se muži narodily děti,“ řekl. Předběžně o využití elektronického formuláře podle něj uvažuje 29 procent lidí.

Letošní sčítání je navíc specifické tím, že bude poprvé možné uvést do formuláře registrované partnerství a ve spolupráci s azylovými domy chce statistický úřad spočítat i lidi bez domova.