Sraz první větve proběhne v areálu společnosti ZOD Brniště, odkud traktory vyrazí přes Jablonné v Podještědí, Rynoltice a Chotyni do Hrádku nad Nisou. Druhá větev ze Semilska, Jablonecka a Liberecka se uspořádá v Hodkovicích nad Popelkou. „Na kruhovém objezdu v Hrádku se sjezdy na Kristýnu a do Polska a Německa se v 10 hodin potkáme s polskými kolegy,“ doplnila Tereza Buzková ze ZOD Brniště, která protest v Libereckém kraji koordinuje.

Čeští zemědělci se zapojí do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února 2024, k čemuž je vyzvala Agrární komora České republiky. Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy. Zemědělci protestují proti Green Dealu, omezování výroby, administrativní náročnosti a proti bezcelním dovozům zemědělských komodit na území EU.

Protestní akce podpořily také další organizace sdružující tuzemské chovatele a pěstitele, jako jsou Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky či část moravských regionálních složek Asociace soukromého zemědělství České republiky. Kromě Čechů se dále zúčastní zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpoří též Bulhaři, Chorvati, Rumuni a Slovinci, další státy akce zvažují.

Protestní akce budou vypadat tak, že farmáři vyjedou s traktory a další zemědělskou technikou k hraničním přechodům, kde se potkají s kolegy z ostatních zemí. Začnou v deset hodin a budou trvat necelé dvě hodiny. Protesty budou probíhat v jednotlivých okresech v režii zemědělců sdružených do krajských, regionálních či okresních komor s tím, kde bude podle situace určeno jedno až dvě místa u hranic.

Podívejte se: Zastavte vládní agrohazard! Zemědělci protestovali v Liberci

Zdroj: Deník/Jiří Louda