VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eichler: Odvolávat z funkcí se nebude

Liberecký kraj - Alespoň prozatím se nikdo ze zaměstnanců krajského úřadu, příspěvkových organizací nebo vedení nemocnic v kraji nemusí bát, že s nástupem nové vlády přijde o místo.

27.11.2008 3
SDÍLEJ:

Stanislav Eichler (ČSSD).Foto: Foto: Deník/Blanka Daníčková

Všichni dostanou šanci svůj post obhájit. Oficiální kandidát na hejtmana a lídr vítězné ČSSD v letošních krajských volbách Stanislav Eichler to na včerejší tiskové konferenci prohlásil s tím, že jako zkušený manažer v žádném případě nezačne svou funkci personální čistkou. „Seznámili jsme s tím i potencionální budoucí krajské radní a všichni toto akceptovali,“ dodala Lidie Vajnerová, lídr Strany za otevřenou společnost, která se bude na krajské vládě podílet.

Konec koaličního vyjednávání

Michal Kraus, předseda Krajského výkonného výboru ČSSD, popsal závěr více jak měsíc trvajícího a komplikovaného vyjednávání. „Nakonec jsme se rozhodli pro menšinovou vládu s podporou Komunistické strany Čech a Moravy, která je podpořena písemnou dohodou,“ vysvětlil Michal Kraus s tím, že nejkomplikovanější jednání probíhalo s hnutím Starostové pro Liberecký kraj.

„Kromě toho, že zástupci SLK měli nepřiměřené personální požadavky, vyšlo najevo, že spíše než hnutím jsou jen sedmi individualitami,“ doplnil Michal Kraus. Podle jeho vyjádření ČSSD splnila avizovanou vládou předvolební závazek, že nepůjde do koalice s ODS a že bude respektovat výsledek voleb. KSČM se v dohodě zavázala podporovat menšinovou vládu ČSSD tak, aby nebyla nucena od ODS a SLK k zásadnímu odklonu od programových zásad. Levicové programy obou stran jsou podle vyjádření jejich zástupců v převážné většině blízké.

Stanislav Eichler zveřejnil i návrh složení Rady Libereckého kraje, které bude předloženo na pátečním ustavujícím zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje. „Kandidátem na hejtmana budu já, jako náměstka pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch navrhujeme Lidii Vajnerovou ze SOS,“ uvedl Eichler.

Další resorty by podle návrhu měli obsadit Martin Sepp, Vít Příkaský, Radek Cikl, Pavel Novák, Jaroslav Podzimek a Zdeněk Bursa, všichni z ČSSD.
Nejasný je prozatím pouze post člena rady kraje, pověřeného vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin. „Toto jméno oznámíme až na pátečním zasedání. Prozatím jsou ve hře tři kandidáti z různých stran, z nichž jeden je členem ČSSD. Všichni tři si však musí urovnat svoje pracovněprávní vztahy a jasno bude opravdu až v pátek,“ vysvětlil Eichler, proč neprozradí jména.

Kromě dalšího pak potvrdil informaci, že budoucí krajská vláda spolupracovala s prozatím současnou na vypracování rozpočtu Libereckého kraje na příští rok tak, aby mohl být včas schválen. Podle jeho informací by ke schválení mělo dojít v polovině prosince. „Chtěli jsme se vyhnout rozpočtovému provizoriu, které by nám zabránilo čerpat finance z Evropské unie,“ zdůraznil Stanislav Eichler.

Co se týče výkonných výborů, pak by jejich počet i struktura měla být shodná, jako v minulosti. Zastoupení v nich budou mít strany poměrné dle výsledků voleb.

Jedním z hlavních společných bodů ČSSD a KSČM jsou poplatky ve zdravotnictví. Stanislav Eichler prohlásil, že kraj chce jejich tíži na sebe od občanů převzít nejdéle k 1.únoru 2009. „Není to tak, že by krajské nemocnice o peníze přišly. Jen je nebudou hradit pacienty, ale krajský úřad,“ zdůraznil kandidát na hejtmana.

Na dotaz, zda nejde o zvýhodňování krajských nemocnic odpověděl, že nikoliv, že ČSSD jako celek se chce pokusit o změnu legislativy i v parlamentu. Pro začátek však chce ulevit občanům alespoň na krajské úrovni. „Zároveň chceme navrhnout městům, které mají ve své správě nemocnice, zda se nechtějí vydat stejným vstřícným krokem jako my,“ dodal lídr krajské ČSSD Stanislav Eichler. Jak dále Eichler uvedl, bude usilovat o veřejnou volbu hejtmana, aby hlasování bylo transparentní.

To se však podle vyjádření Zdeňka Bursy, předsedy klubu krajských zastupitelů za ČSSD, nelíbí ODS a SLK a údajně se jejich zastupitelé chystají před volbou hejtmana a členů Rady LK odejít ze zasedací síně. „Budeme o tom teprve dnes jako SLK společně jednat, ale pravda je, že mně osobně se veřejné hlasování nelíbí a nechápu, proč, když se dvakrát hlasovalo pro hejtmana tajně, by se měl najednou měnit hlasovací řád. To jsou přesně takové nekalé praktiky ČSSD, jaké předvedla při volbě prezidenta,“ uvedl lídr SLK Martin Půta.

Radim Zika, lídr ODS, připustil, že by mohl odejít ze sálu, ovšem z toho důvodu, aby vyjádřil nesouhlas se spoluprací s KSČM. „Co se týče veřejné volby, nesouhlasím s ní, protože jedině tajné volby jsou demokratické. Budeme však teprve jednat v pátek na našem klubu, nebudu tedy zatím předjímat,“ uvedl Zika.

Autor: Pavlína Stránská

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení