V roce svého desátého výročí si svou loni pošramocenou pověst měla zpět vybojovat muzejní železnice mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí. Klub přátel lokálky, který atrakci provozuje, od jara na své akce opravdu přilákal několik stovek návštěvníků. Bezproblémová však letošní sezona rozhodně nebyla.
Loni v srpnu se klub potýkal s přerušením jízd kvůli nezaplacenému pronájmu za trať. Mnoho lidí si začalo myslet, že oblíbené jízdy historických vlaků nadobro skončí. „Přesto se letošní jaro vydařilo. Během prvních jízd o Velikonocích se na trati svezlo asi 500 lidí, úspěšné byly i další akce,“ říká předseda Klubu přátel lokálky Zbyněk Havel.
Mezi ně se rozhodně počítá i oslava desátého výročí obnovení provozu na zrušené trati na konci června. „Lokálkáři“ společně s několika vojenskými historickými kluby uspořádali akci Vlak 2007. Takže nad Kamenickým Šenovem a ve Šluknovském výběžku duněly výstřely a ozýval se válečný ryk.
Sezonu však doprovázelo i dost smůly. „Motorový vůz Hurvínek měl dlouhodobou poruchu, která nakonec vyvrcholila až do částečné generálky,“ uvádí Zbyněk Havel. Poškozen byl také železniční přejezd v Kamenickém Šenově, jehož oprava stála klub dva dny tuhé dřiny a navíc těsně před parní akcí někdo pravděpodobně úmyslně na několika místech poškodil trať.
Kamenickošenovský klub má s železnici velké plány. „Výhledově jsme chtěli obnovit trať až k čedičovým Varhanům nebo přebudovat bývalé nádraží na penzion,“ doplnil za klub Zdeněk Kyncl. Na finančně nákladný záměr však chybí peníze.
Dluhy klub pomalu splácí a zájemců o nostalgické jízdy krajinou severních Čech je také zdá se stále dostatek. Přesto se zdá, že je existence muzejní železnice do budoucna ohrožena.
Lokálkáři totiž mají čtyřkilometrovou trať pouze v nájmu. Správa železniční dopravní cesty už jednou klubu slíbila lokálku přenechat. Teď chce na ni vypsat veřejnou soutěž. Proti případným finančně silnějším zájemcům ale Klub přátel lokálky podle svých slov jen těžko uspěje. „Co bude dál? Čert ví…,“ dodává výstižně předseda klubu.

Další zprávy z regionu najdete zde