Zámek v Zákupech loni jako jediný ze státních hradů a zámků na Českolipsku zaznamenal mírný nárůst návštěvníků. Na Lemberk a hrad Bezděz jich naopak oproti roku 2012 zavítalo méně. Podle mluvčí Územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasové bylo na vině především nepříznivé počasí. To zapříčinilo úbytek návštěvníků také na ostatních památkách v regionu.

Kvůli sněhu a zimě například na Bezdězu zahájili sezonu později, jaro bylo chladné a deštivé, léto zase příliš teplé.

V Zákupech si však na nedostatek návštěvníků nemohli stěžovat. „Přičítáme to jednak obecně zvýšenému zájmu o dosud opomíjené objekty a také navýšení kulturních akcí a speciálních prohlídek," uvedla Bidlasová.

Nejvýraznější propad ze státních hradů a zámků na Liberecku loni zaznamenal Lemberk u Jablonného v Podještědí. Podle Bidlasové to je dáno i mimořádně úspěšnou sezonou v roce 2012. „Lemberk slavil 20 let od znovuotevření veřejnosti a celý rok bylo více kulturních akcí, které se k výročí vztahovaly," vysvětlila možný důvod úbytku návštěvníků.

Ach, to počasí

Mírný pokles návštěvníků hlásí i památky ve vlastnictví obcí a měst či soukromníků. A jejich správci si jednohlasně stěžují na nepřízeň počasí především v začátku sezony.

„Oproti roku 2012 bylo návštěvníků méně. Loni jich přišlo asi 35 tisíc, rok předtím o zhruba tři tisíce více. Ale není to tragédie," řekl Deníku kastelán Ivan Volman ze skalního hradu ve Sloupu v Čechách. Hrad byl navíc uprostřed sezony uzavřen kvůli natáčení filmu. „Na druhou stranu přišlo hodně lidí mezi natáčecími dny, byli zvědaví na filmaře," řekl Volman, který se o hrad stará už od roku 1977.

Také na Housku dorazilo loni méně lidí něž v roce 2012. „Loni jich bylo 25 tisíc, předloni 27 tisíc," řekl Deníku kastelán Miroslav Konopásek a vyjmenovává důvody úbytku návštěvníků: „Byl velmi slabý duben, jaro zkrátka začalo pozdě. V červenci zase bylo tropické počasí a lidé zůstali raději u vody."

Červenec byl co do návštěvnosti slabý i na vodním hradu Lipý v České Lípě. „Lidé nepřišli ani na kulturu, vedro je asi odradilo," řekla ředitelka příspěvkové organizace Hrad Lipý Jiřina Kučerová s tím, že přesné počty návštěvníků ještě nezná. Podle předběžných výsledků by ale loňská návštěvnost mohla být srovnatelná s předloňskou, a to především díky velkému množství zde pořádaných kulturních akcí.

Díky za Vánoce!

Osm státních památek v Libereckém kraji loni navštívilo 366.568 lidí, v roce 2012 jich bylo o 23.213 více (viz infobox). Podle Bidlasové by byl propad návštěvnosti ještě vetší, nebýt velmi úspěšných vánočních a adventních prohlídek, které však ze státních památek na Českolipsku nabídl jen zámek v Zákupech.

„Jak nám nepřálo počasí na začátku sezony, tak konec roku byl pro nás velmi příznivý. Tím, že de facto není lyžařská sezona, tak si do našich objektů našli cestu i návštěvníci, kteří by jinak lyžovali," řekla Bidlasová.

O Vánocích podle ní v minulosti většinou chodívali jednotlivci, rodiny s dětmi či páry. Loni to bylo jiné. „Skupiny byly skutečně plné, 40 a více osob, což nebývá. Občas se i stalo, že se návštěvníci nedostali do vypsané prohlídky a museli čekat na další. Bylo-li to kapacitně možné, prohlídky se přidávaly," zmínila.

Návštěvnost památek v Libereckém kraji.