Městečko na rozhraní obou oblastí hostilo 2. ročník Lužickohorského miniveletrhu cestovního ruchu, který je určený pro odbornou veřejnost, obce, podnikatele v cestovním ruchu, pracovníky infocenter i výrobce regionálních produktů.

„Vzájemně jsme si představili novinky a plány na letošní rok. Hlavní ideou akce ale bylo propojování aktivních lidí působících v cestovním ruchu a sdílení informací o aktivitách a produktech v našem regionu a jeho přilehlém okolí včetně přesahu do Saska,“ sdělila Marie Kárová, ředitelka DMO Lužické a Žitavské hory a jedna z hlavních organizátorů.

Jak vyzdvihla, zásadním tématem roku 2020 je nově vzniklá Pivní stezka Lužických hor. „Tento produkt cílí na aktivní turisty, kteří budou mít motivaci navštívit destinaci opakovaně a vyhledávat pobyt v jarním a podzimním období,“ řekla Kárová s tím, že druhým hlavním tématem roku jsou „Klenoty Lužických hor“, tedy místa doposud nepříliš známá širší veřejnosti.

Neméně zásadní je podle Kárové i propojení obou destinací novou autobusovou linkou z České Lípy do Jetřichovic. Stejně tak i nová trasa Lužického motoráčku z České Kamenice přes Jedlovou do Svoru, Nového Boru, České Lípy a dále na Mimoň, Jablonné a Liberec.

„Potěšující byl především oproti loňsku zhruba dvojnásobný zájem o účast na veletrhu,“ chválil starosta Prysku a šéf Svazku obcí Novoborska Jana Sviták, který uvedl, že jako nejvýznamnější vnímá spolupráci s obcemi a městy v Ústeckém kraji a tvorbu společných projektů. „Ve spolupráci s destinací Lužické a Žitavské hory vidím velký potenciál, což veletrh potvrdil,“ řekl Jan Sviták.

Na účastníky čekaly přednášky, stánky regionálních výrobců, prezentace aktérů v cestovním ruchu. Nakonec se sešlo okolo 150 účastníků, kteří měli po celý den možnost navazovat obchodní kontakty. Jelikož obě destinace mají přesah i do Saska, nemohli chybět ani zástupci Saského Švýcarska a Přírodního parku Žitavské hory.

Podle ředitelky Kárové měly největší přínos neformální schůzky, kde účastníci navázali nové obchodní vztahy. „Hlavní myšlenka propojování splnila svůj účel,“ zhodnotila Kárová.

První Lužickohorský miniveletrh cestovního ruchu se uskutečnil před rokem ve Cvikově, krátce po založení turistické destinace Lužické hory a Žitavské hory. Spolek zahrnuje dva státy a dva kraje, což není příliš obvyklé. Většinou totiž destinační agentury zřizují kraje, na jejichž území se turisticky zajímavá oblast nachází. V Ústeckém kraji je to třeba České Švýcarsko nebo České středohoří.

Členem se loni stalo i město Česká Lípa. Veletrhu se proto zúčastnil i radní Michal Prokop, kde slyšel chválu na českolipské informační materiály, jako jsou kreslené mapy ve třech jazykových verzích nebo nová sada letáků, která loni získala třetí místo na soutěži Turistpropag, a to mezi skoro třemi stovkami přihlášených materiálů.

„Připomněl jsem si, že při plánování výletů nebo dovolených míváme sklon zaměřovat svou pozornost dál, než je nezbytné. Unikají nám nesmírně zajímavé věci prakticky za rohem,“ řekl o svých osobních dojmech z akce Prokop. A nezastíral, že rozhodnutí České Lípy vstoupit do destinačního spolku bylo správné, protože také Česká Lípa se potýká se stejnými problémy jako jiné obce, například s nedostatkem ubytovacích kapacit. „Vždycky je dobré navázat nové kontakty a oprášit ty stávající a nechat se inspirovat,“ uvedl radní. „Nemá smysl opakovat na více místech stejné chyby,“ podotkl Michal Prokop.