Zatímco v Jizerských horách nebo Českém Švýcarsku proudí turisté v zástupech, Lužické hory jsou milovníky přírody opomíjené. To chce změnit destinační spolek DMO Lužické hory a Žitavské hory, který právě vydal brožuru mapující tyto dvě přírodní lokality.

„Lužické hory jsou z mého pohledu v rámci České republiky jedinečné. Přestože mají nižší nadmořskou výšku než Českomoravská vrchovina, mají vyloženě horský charakter,“ řekl spisovatel Rostislav Křivánek, který průvodce po Lužických a Žitavských horách napsal.

Tiskovina nabízí přehled toho nejzajímavějšího a nejkrásnějšího na obou stranách hranice. Pro jednodušší orientaci je členěna podle regionů, nechybí ani bohatá fotogalerie.

Varhany na Práchni, Mlýny nebo okolí Stožce zná asi většina turistů. Málokdo ale zná například Kunratické Švýcarsko nebo skalní město v okolí Modlivého dolu. Nemluvě o Žitavských horách na německé straně hranice, které jsou pro velkou část českých turistů úplnou neznámou.

„Líbí se mi na nich, že jsou neošlapané. Když si vyjedete na Dutý kámen, jste tam sám. Přitom podle mne je to srovnatelné s exponovanými místy v Českém Švýcarsku, kam chodí čtyřstupy,“ přiblížil Skřivánek, proč se mu nápad na sepsání průvodce přibližující zdejší krajinu zalíbil. Autor má za sebou už řadu průvodců po Českém Švýcarsku, Lužické hory ale tak podrobně neznal.

„Byla to pro mne šance udělat krok dál a poznat něco nového. Všechno jsem si musel nově projít a poznat,“ popsal Křivánek, který tento region považuje za tajný tip pro turistu fajnšmekra. Podle něj totiž Lužické hory neoplývají jen krásnou přírodou, ale mohou také lákat na historický průmysl. Na obou stranách hranice totiž dříve byla řada sklářských nebo zrcadlářských mistrů.

Vydáním průvodce ale snahy spolku o popularizaci regionu na pomezí Česka a Saska nekončí. „Na příští rok spolek chystá například založení pivní stezky, do které by se měli zapojit podnikatelé, dále rozšíření stávajících produktů Hřebenovky nebo stezky po sakrálních památkách vedoucích trojzemím Česka, Německa a Polska,“ uvedl Jan Kolář, starosta Krásné Lípy.

Právě toto město patřilo k jedněm z prvních samospráv, které se ke spolku propagujícímu Lužické hory přihlásily.

Destinační spolek DMO Lužické a Žitavské hory má oproti jiným podobným uskupením jednu zvláštnost. Zahrnuje totiž dva státy a dva kraje, což není příliš obvyklé.

Většinou totiž destinační agentury zřizují kraje, na jejichž území se turisticky zajímavá oblast nachází. V Ústeckém kraji je to třeba České Švýcarsko nebo České středohoří. Spolek ale založily obce a podnikatelé v cestovním ruchu, nemusí se tak řídit hranicemi krajů ani států.