Území o rozloze 267 kilometrů čtverečních se rozkládá na rozmezí tří okresů. Mimo Českolipska a Děčínska leží malá část i v okrese Liberec a v sousedním německém Sasku. Do plochy CHKO částečně zasahuje Národní park České Švýcarsko.

Oblast je pokryta ze dvou třetin lesy. Převažují zde smrkové a bukové porosty. V minulosti bylo možné často potkat i jedli bělokorou, ale ta ze současného zalesnění téměř vymizela. Nejpřísněji chráněnými zónami jsou oblasti tvořené přirozenými a polopřirozenými lesy. Tam převažují původní porosty buků, jilmů, javorů a jasanů. V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory se snaží zlepšovat druhové složení lesa. Smrkové porosty postupně nahrazují smíšené lesy.

„Už se nesází smrkové monokultury, ale ve spolupráci s lesníky se daří doplňovat do porostů i další dřeviny. Ze začátku to byl chybějící buk, později i třešeň ptačí, jedle, jilm. Než se ale obnoví původní smíšené lesy, potrvá to ještě dlouho," řekl vedoucí CHKO Lužické hory Tomáš Besta.

Oblíbené rozhledny

Vrcholy Lužických hor se tyčí až do výšky 793 metrů. Této nadmořské hladiny dosahuje vrchol Luže. Kde jsou kopce, tam jsou i vyhlídky a několik rozhleden umožňuje turistům výhledy na krásy okolí i v Lužických horách. Mezi nejznámější z nich patří rozhledna na Jedlové ve výšce 774 metrů a na Studenci, jehož vrchol je o bezmála 40 metrů níže. Zde, poblíž České Kamenice, inicioval roku 1888 děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko výstavbu druhé nejstarší rozhledny v České republice. Železnou stavbu, která je dnes kulturní památkou, postavil architekt Gustav Dittrich po vzoru právě dokončené Eiffelovy věže v Paříži.

K dalším významným turistickým památkám v Lužických horách patří zámek Lemberk a hrady Grabštejn a Tolštejn. Velice známou přírodní památkou je pískovcový masiv Bílé kameny u Jítravy nebo puklinová pseudokrasová ledová jeskyně Naděje.

S turisty navštěvujícími krásy Lužických hor nemají správci CHKO žádné problémy. „Není to turisticky tak využívaný region, jako jsou třeba Jizerské hory nebo Český ráj, takže tady chodí spíše, jak se říká, srdcaři. Lidé, kteří mají rádi klidnější přírodu bez civilizace a infrastruktury," uvedl Besta

Fauna a flora

Mezi významné přírodní rezervace patří například kopec Klíč (759 m), kde se nacházejí suťová společenstva s vzácnými a chráněnými druhy rostlin, jako je teplomilná hvězdnice alpská.

Kromě vzácných porostů poskytuje oblast útočiště i živočichům. V oblasti žijí srnci, mufloni, kamzíci a hlavně jeleni.

V Lužických horách žije plno kriticky ohrožených druhů zvířat, od maličkých střevlíků a skokana ostronosého po mocné dravce orla mořského a sokola stěhovavého.