Členové lyžařského oddílu SKI Polevsko svádějí marný boj s bezohlednými lidmi, kteří ničí to, co oni udělali. Jedná se především o trasy pro běžecké lyžování. Úpravu běžeckých tratí platí klub hlavně z finančních prostředků Svazku obcí Novoborska a ze sponzorských darů a vkladů členů klubu. Přestože by to mohlo být lepší, na peníze si nestěžují. Vadí jim hlavně práce, kterou nakonec někdo zhatí, a to nejen práci, při samotné úpravě běžeckých tratí.

„Úpravě tras pro běžecké lyžování předchází spousta práce samotných členů oddílu, kteří bez nároku na honorář odpracují každé léto a podzim desítky a stovky hodin na úpravě cest před každou zimní sezónou. Je to například sekání trávy, odvodňování a úprava cest a terénu, mapování okruhů, prořezávání zarostlých dřevin, které brání průjezdu běžkařů, dokončení oprav na lyžařské boudě na Jedličné či oprava garáže pro skútry na Polevsku,“ uvedl předseda oddílu SKI Polevsko Petr Šmíd.

O to více jsou pak členové oddílu naštvaní na lidi, kteří jejich práci neocení. „Poté, co napadne tolik očekávaný sníh, vyjedou naše dva skútry na úpravu stop. Do upravené stopy pak vpochodují chodci se psy nebo samotní běžkaři s čtyřnohým miláčkem, koně, čtyřkolky nebo terénní auta a v současnosti nám ničí stopy také kuteři, tedy draci s lyžemi nebo vozíkem,“ pokračuje.

„Bohužel ani přes výzvy a prosby od nás směrem k pěším nebo pejskařům, aby do stopy nechodili, si z nás nic nedělají a pokračují v cestě a v ničení stop. To už pak stačí málo a někteří členové vybouchnou a vyhánějí tyto osoby ze stopy téměř násilím.“

Nic jiného než prosit ale nemohou. Chodci a běžkaři s pejskem totiž nedělají nic nezákonného. Jsou na veřejné cestě a nikdo je nemůže nutit, aby tudy nechodili, i když ničí něco, co někdo jiný pracně budoval a co je ve veřejném zájmu, tedy běžecké stopy. Příliš toho nadšení lyžaři nezmůžou ani proti automobilům a čtyřkolkám. Museli by je totiž chytit přímo při činu, což je složité. Podle slov Petra Šmída totiž běžecké tratě ničí auta a čtyřkolky především v noci.

Svůj boj ale členové oddílu SKI Polevsko vzdát nehodlají. „Řešením by mohlo být, pokud by obce vyhlásily tyto cesty v zimním období jako takzvaně veřejně prospěšné zařízení. To je ale cesta na dlouhou trať v podobě úpravy a vydání vyhlášek na katastrech dotčených obcí. V průběhu roku se zaměříme na tuto možnost a budeme jednat s obcemi, kudy naše trasy procházejí,“ vysvětluje Petr Šmíd.