Přívaly nového sněhu konečně umožnily i stavbu sněhového Krakonoše v Jilemnici na Semilsku. Od středy pracuje na bezmála osmimetrové hromadě sněhu na jilemnickém náměstí čtveřice lidí vedená místním výtvarníkem Josefem Dufkem.

Dufek staví Krakonoše na náměstí už víc než 15 let, předtím ho stavěl jeho otec a před ním dědeček. Letos je ale práce obzvlášť náročná. "Ještě před týdnem to vypadalo, že Krakonoš letos vůbec nebude, protože nebyl sníh, pak napadl, takže je ho dost, jenže začalo mrznout a je přemrzlý," řekl výtvarník.

Jak poznamenal, sochání ze zmrzlé hromady sněhu není žádná "výtvarničina", ale těžká dřina. Místo jemných dlát se požívají sekery, krumpáče nebo lopaty. "Na jemnější části, jako je obličej, stačí malá lopatka na přikládání do kamen," podotkl Dufek. Pokud to počasí dovolí, měl by být už o víkendu Krakonoš hotový.

Krakonoš je oblíbenou atrakcí, která k zimní Jilemnici patří stejně jako sjezdovky k nedalekým lyžařským střediskům Rokytnici nad Jizerou a Harrachovu. I tam se podmínky díky přívalům nového sněhu v průběhu týdne výrazně zlepšily.

Přesto v areálech využívají mrazivého počasí a vyrábějí technický sníh. "Mícháme ho s tím přírodním, protože pak víc vydrží," řekl Milan Goč z areálu Harrachov. V Rokytnici podle ředitele tamního Spartaku Petra Ceé vylepšují technickým sněhem hlavně dolní partie sjezdovek. Tamní svahy jsou totiž obrácené k jihu a na dojezdech sníh nejrychleji taje.

Sněhová děla doplňují sněhové zásoby i v jizerskohorských střediscích. Na Severáku v Hraběticích si připravují "stavební materiál" na sněhový hrad, který chtějí pro děti připravit na pololetní a jarní prázdniny. Severák je oblíbeným střediskem hlavně pro rodiny s dětmi. "Funguje už i dětský svět s kolotočem a pohyblivým pásem, máme tady i dětskou hernu s hlídáním, kam mohou rodiče odložit nejmenší děti a jít si v klidu zalyžovat," řekl ČTK vedoucí tamního střediska Štěpán Juřík.

Výborné podmínky nabízejí hory také běžkařům. "Díky tomu, že přestalo sněžit, se podařilo dobře upravit běžecké stopy," řekl Ceé. V Krkonoších jsou k dispozici desítky kilometrů běžeckých tras, které navazují na zhruba 170 kilometrů dlouhou Jizerskou magistrálu. Pokračovat je možné i po upravených trasách v sousedním Polsku.

Na sjezdovkách Skiareálu Luž v Horní Světlé leží 80 centimetrů sněhu a lyžuje se každý den od 9 do 16.30 hodin. V pátek a v sobotu je možné lyžovat za umělého osvětlení až do 19 hodin.