VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odměnou za pěší pochod byla návštěva cisterciáckého kláštera

Českolipsko - Sluníčko a teplé počasí přilákalo na start druhé etapy tradičního turistického pochodu Máchovi v patách několik desítek účastníků. Organizátoři akce, Městské kulturní středisko Doksy a MěKZ Bělá p. Bezdězem, připravili oproti první etapě trasu o něco kratší, o to lákavější.

18.4.2011
SDÍLEJ:

NA CESTU se vydali turisté, ale i K. H. Mácha se svými přáteli.Foto: Deník/Tomáš Mařas

Karla Hynka Máchu a jeho přítele Eduarda Hindla doplnili tentokrát kritik, básník a překladatel František Ladislav Čelakovský a francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande.

Úvodní debata, ve které Hindl pozval přítomné přátele na buchty ke své máti, měla vtip a bavila všechny přítomné. Barrande se svou česko-francouzskou mluvou učinil ze slova buchty „bušty“ a následovala slovní ekvilibristika, kdy už vůbec nešlo o pozvání na domácí sladké pečivo, ale o vuřty a poté o ženy, kterým Barrande políbil více než jen ruku.

Lesní bytosti hlídají stezku

„Karel Hynek Mácha prokazatelně navštívil obec Klášter Hradiště nad Jizerou,“ upozornila Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech. „Tamější pivovar má místy zachovalé cisterciácké sklepy, které kdysi byly součástí kláštera, z něhož později vznikl pivovar.“

Cesta z nádraží směrem k pivovaru ubíhala za vydařeného jarního počasí zcela bez problémů. Hrozen turistů putoval přes Novou Ves u Bakova do Rečkova, kde se napojil na naučnou stezku Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem. Stezka se vinula podél řeky Rokytky a nebylo pochyb o tom, že je určena rodinám s dětmi.

„Tati, my si vylezeme nahoru k té sově,“ halekala dvě šestiletá děvčátka, která ve stráni mezi smrčky zahlédla do dřeva vytesanou plastiku sovy. Kdo měl oči na stopkách, zahlédl dřevěné plastiky důmyslně postavené mezi stromy, nebo dokonce zavěšené v jejich korunách. Kdo se díval, viděl. Stezku zdobila nejedna dřevěná figura, a pokud se chtěl zájemce k některé podívat blíž, musel mnohde překonat překážku třeba v podobě klády přes řeku.

„Děti si tu mohly zahrát na zvířátka, potkat tajuplné bytosti a některé si zaskotačily i na zaječím hřišti,“ doplnila k naučné stezce Renata Mauserová. Poutníci mohli zahlédnout vodníka Bakovce, vílu Klokočenku nebo bábu Rečkovici. Na konci stezky čekalo překvapení v podobě zázračného pramene, který vyvěral zpod klasicistní kaple.

Vraždil tu i Babinský

„Už v osmnáctém století zde byly otevřeny malé lázně, ty byly časem zrušeny. Hlavní budova pak byla přestavěna v první polovině devatenáctého století na myslivnu,“ prozradil Jiří Bollard z Klubu českých turistů. „Kapli nechala postavit hraběnka Marie Markéta z Valdštejna vedle dřevěné svatyňky a zasvěcena je svatému Stapinovi, patronovi nemocných dnou, a současně svatému Prokopovi.“

Z pramene se napili snad všichni. Tak nádherně čistou a lahodnou vodu z kohoutku nenatočíte a v obchodě nekoupíte. Sem jezdí lidé z širého okolí, aby si vodu nabrali do několikalitrových lahví domů.

Cesta vedla dál do Maníkovic, kolem dřevěných plastik z řezbářských sympozií, které se pravidelně od roku 1996 konají v Klášteře Hradiště nad Jizerou. V okolí působil v první polovině devatenáctého století legendární loupežník Václav Babinský, kterému je přičítána i vražda maníkovického rychtáře Jiřího Stránského a jeho ženy Veroniky.

Trasa byla dlouhá přes osm kilometrů a od chvíle, co turisté odešli z nádraží, uplynuly dvě hodiny, když zraky přítomných uviděly v dálce pivovar Klášter, který z jedné poloviny připomínal skutečný klášter, takový jako můžeme vídat na severu Itálie, z druhé pak pivovar, jak jej známe z filmu Postřižiny. Hladoví a žíznící poutníci rozdělení do skupin navštěvovali pivovar, kde ochutnávali pěnivý mok, ale také se zde seznámili s jeho historií.

Největší klášter v Evropě

„Koncem dvanáctého století stál na ostrohu nad Zábrdkou cisterciácký klášter, který byl v polovině patnáctého století dobyt a vypálen východočeskými Orebity vedenými Hynkem Krušinou z Lichtenburku. Na jeho místě byl později postaven renesanční zámek a do něj byl v polovině devatenáctého století nastěhován pivovar,“ říkal všem průvodce po pivovaru.

V době své největší slávy, tedy ve dvanáctém století, patřil tento klášter k největším církevním objektům ve střední Evropě. Pivo se tu vaří už neuvěřitelných čtyři sta čtyřicet let, a kdo měl zájem, mohl navštívit unikátní restauraci Skála. Restaurace je vytesána hluboko do skály se stropy vysokými přes sedm metrů a rozlohou, že by se zde klidně mohla vyrábět malá letadla. Pivo jako křen, kuchyně jako od maminky.

Organizátorům se druhá etapa turistického pochodu Máchovi v patách opravdu vydařila. Třetí, předposlední etapa letošního putování Máchovi v patách, nad níž převzal záštitu Svazek obcí Máchův kraj, zavede poutníky do Českého ráje do pivovaru Rohozec. Kdo touží nejen po svlažení hrdla pěnivým mokem, ale i po skvělém výšlapu dlouhém okolo 12 km, je srdečně zván.

Autor: Tomáš Mařas

18.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení