Americká vláda má v České republice další plány. Po zahájení jednání o vybudování radaru jako součásti protiraketové obrany na území naší země, přišla velmoc s myšlenkou umístit do středu Evropy také středisko pro speciální námořní jednotky SEAL. Jako centrum si američané vybrali Máchovo jezero v Doksech. Pro své účely by Američané měli využit asi dvě třetiny vodní plochy. Záměr má zatím nálepku přísně tajné, přesto se nám několik podrobností zjistit podařilo.
Hlavní náplň činnosti střediska amerických jednotek bude testování ponorek. Návštěvníci oblíbeného turistického cíle si však podle mluvčího projektu v ČR Leopolda Vrtáka změny téměř nevšimnou. „Je to tak tajné, že pokud se návštěvníci nebudou potápět, nic neuvidí,“ podotkl. Pro jistotu však správci pláží kolem Máchova jezera uvažují o úplném zákazu potápění.
Pro vytvoření ideálních podmínek pro testování bude nutné prohloubit většinu dna jezera asi o dalších dvacet metrů. Dokští zastupitelé již záměr schválili, neboť tímto krokem dojde k dlouho plánovanému odbahnění dna, které město připravovalo jako obranu proti toxickým sinicím, které jezero trápí již po několik sezon.
„Byl jsem jednoznačně pro, projekt odbahnění byl příliš nákladný a takto veškeré náklady uhradí americká strana,“ vyjádřil se k věci jeden ze zastupitelů, který si nepřál být jmenován.
Změnit se však bude muset trasa jízdy parníků, které během léta brázdí hladinu Máchova jezera. „V plánech trochu překážejí oba ostrůvky, řešení se ale hledá,“ doplnil Vrták.

Další zprávy z regionu najdete zde