Podle pořadatelů nebude tento ročník ničím výjimečný. „Novinky chystáme až na jubilejní dvacítku. Přesto se nám letos podařilo získat DJs světového formátu. Hlavními headlinery jednotlivých dnů jsou australský DJ a producent Timmy Trumpet a nizozemská ikona Fedde Le Grand. Oba dva vystoupí na Mácháči poprvé, stejně jako i další zahraniční hosté,“ informoval mluvčí festivalu Petr Tajčman.

Lidé byli z minulých let zvyklí, že hlavní pódium se nacházelo přímo na hladině jezera. Letos tomu tak není. Hlavní stage se nebude nacházet ani na břehu, ale v boční straně areálu. To se moc nelíbí návštěvníkům festivalu. A není divu. Lidé budou při pohledu na domácí či zahraniční umělce "padat" na pravou stranu.

Festival přináší každoročně do Doks elektronickou hudbu, spoustu lidí, hluku, ale také peníze. Festival vítají místní obchodníci, kteří si mohou přijít na slušný zisk. „V době konání festivalu nenajdete v Doksech žádné volné ubytování a restaurace jsou plné,“ potvrdila starostka Doks Eva Burešová s tím, že městská kasa se zaplní z odvodu ze vstupného.

Letos návštěvníci za dvoudenní vstupné zaplatí 2 000 korun. Musejí počítat také s penězi za ubytování. Například v menším penzionu zaplatí tři sta korun na noc za osobu. Přičteme-li další tisícovku za jídlo a pití, vyhoupne se částka na čtyři tisíce korun. „S větší útratou se na festivalech počítá. Například Benátská také není levná záležitost, přesto tam lidé chodí,“ poznamenal 35letý Michal z Liberce, který se na Mácháč letos chystá poprvé.

Na akci se tradičně připravují i policisté. A nejen ti místní. „Vypomáhat nám budou kolegové z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kolegové z Ústeckého kraje, policisté poříčního oddělení policejního ředitelství v Drážďanech, kriminalisté krajského Toxi týmu a pracovníci Celních úřadů Liberec a Drážďany. Do bezpečnostního opatření jsme zapojili i prvosledové hlídky, jejichž úkolem je adekvátně a hlavně rychle zareagovat při mimořádné události. Vyzbrojeny jsou například samopaly,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Policisté se zaměří také na drogy. Není tajemstvím, že na festivaly tohoto druhu dealeři přivážejí především taneční drogy extáze, pervitin nebo kokain. Proto budou mít celníci k dispozici mobilní spektrometry, které detekují stopy po drogách, prekurzorech a nebo výbušninách.

„Pokud přístroj zaznamená přítomnost drogy ve vozidle, provedou celníci jeho důkladnou kontrolu s využitím služebního psa vycvičeného na vyhledávání drog. Ti, kteří drogu v autě převážejí, ji většinou celníkům odevzdají ještě před použitím psa, protože z vlastní zkušenosti z minulých let vědí, že je k ničemu ji zapírat,“ dodala Baláková.

Festival Mácháč končí v nedělních ranních hodinách. Policisté budou držet dohled nad veřejným pořádkem až do odjezdu účastníků.