Symbolickým odemknutím vodní hladiny startuje v květnu turistická sezona na Máchově jezeře. Místo, které před 652 lety založil Karel IV., je dnes nejznámějším letoviskem regionu, kam se hlavně během léta sjíždí desítky tisíc turistů. Za koupáním, zábavou i sportem. Letošní sezonu v Doksech zahájí na hlavní pláži v sobotu 19. května od 13.00 hodin. Po pirátech se letos o odemknutí jezera postarají vodníci. Ve vodnickém duchu se ponese i program pro děti, pro které je připraveno divadlo, povídání o životě ryb a spousta her, soutěží a atrakcí.

O zábavně naučnou aktivitu se postará například společnost EKO-KOM, která se se svým projektem „Tonda Obal“ ukáže zajímavou formou, proč vlastně třídíme a co vše kolem nás je díky tomu z recyklovaných materiálů, pro děti jsou připravené soutěže, maxi domino, maxi puzzle, házecí deska. Mohou se projet na šlapacích motokárách, v popelářském autě, zahrát si kuželky, holandský billiard a mnoho dalších aktivit, které si pro děti „Tonda Obal“ v sobotu připraví.

A nejen děti, ale i dospělí jistě uvítají premiéru nejnovějšího domu hrůzy, který se objeví u Máchova jezera úplně poprvé. Nebudou chybět taneční vystoupení dětí z místních mateřských škol nebo skupiny Enliven Centre.

O hudební program se postará žákovská kapela z Jestřebí Sleeping Stones a Milan Drobný, který spolu se svou kapelou Nadrobno zahraje nejznámější hity ze svého působení na hudební scéně. „Hřebem akce bude kapela O5 a Radeček, kterou můžete znát z českých rádií a hitparád, kde se pravidelně umisťuje na předních místech třeba s písničkami jako Jedna holka nebo Vloupám se,“ uvádí za pořádající Kulturu Doksy Petr Hozák.

Sezona na Máchově jezeře nabídne řadu akcí i během léta. V červenci je to třeba pouť ve Starých Splavech, kterou každoročně zahajuje příjezd Jezerní královny do přístaviště parníků, nebo na druhém břehu jezera hudební festival Rozmarné léto. Ten se na pláži Klůček uskuteční 21. července už potřetí, a i letos nabídne spoustu hudebních interpretů jako Tomáše Kluse, kapelu Žlutý pes nebo Jaroslava Uhlíře. „V roce 2018 bude festival ve stylu muzikálu Pomáda,“ slibují pořadatelé. O měsíc později si na pláži Klůček dají tradičně „dostaveníčko“ příznivci taneční hudby. Největší open-air festival taneční hudby Mácháč proběhne ve dnech 24. – 25. srpna.

K jezeru pojede motoráčekNa sobotní zahájení turistické sezony u Máchova jezera vyrazí historický motoráček, který zvládne přivézt návštěvníky ze směru od Turnova a nově i Nového Boru. Z Turnova vyrazí nostalgická jízda v 9:45 hodin a přes Bakov nad Jizerou bude pokračovat do Doks a dále do Nového Boru. Odtud odstartuje směrem k Máchovu jezeru ve 12:15 hodin. Zpět vyjede motoráček nejprve do České Lípy v 17:53 hodin, z Lípy do Turnova se bude vracet 18:30, z Doks pak v 18:50 hodin. Jízdní řád najdete ZDE