Důchodci se marně pokoušejí vyznat v jízdních řádech, zaměstnanci Delphi – Packard sepisují petici a nový přepravce už rozvěsil po autobusech letáky, aby nespokojení cestující nenapadali za jízdy řidiče. Situace v městské dopravě se opět vyostřila. Českolipský deník proto pokračuje v průzkumu situace.
Asi nejhůř se zatím situace dotkla tisíců zaměstnanců podniku Delphi – Packard, kterým nové jízdní řády a trasy takřka znemožnily dostat se včas do práce.
Do pasti je nové jízdní řády dostaly zejména při odpolední směně, která začíná ve dvě hodiny. Optimalizace jízdních řádů pro tuto směnu vypadá s trochou nadsázky jako zlomyslnost či schválnost. Logicky totiž naprosté rozpory v jízdním řádu vysvětlit nelze.
Stovky zaměstnanců ze Slovanky a Holého vrchu by měla svézt linka číslo 208. Ovšem spoj, který z Holého vrchu odjíždí v půl druhé a pokračuje přes Slovanku do centra, končí svou trasu na zastávce Bulharská a směrem k Delphi Packard už nepokračuje. Proč? To zaměstnanci nechápou.
Anna Hrdličková pracuje v Delphi již řadu let. Teď má problémy dostat se včas do práce. „Nechápu, kdo tohle plánoval a vymýšlel. Z Holáku mi sem nic nejede. Mé kolegyni už kvůli dvěma pozdním příchodům pohrozili výpovědí. Jenže když musíme přestupovat, nedá se to odhadnout, zvlášť když autobusy jezdí pořád pozdě.“
Podobně jsou na tom zaměstnanci ze sídlišť Lada a Sever.

I tady se v rámci optimalizace podařilo prosadit poněkud zvláštní jízdní řád. Linka číslo 202 vyjíždí z Lad v jednu hodinu a tři minuty. U Packardu by byla v ideální dobu - půl druhé, tedy půl hodiny před začátkem odpolední směny. Ovšem linka končí na zastávce Nádraží ČD, a to i přesto, že všechny ostatní spoje později odpoledne k Delphi zajíždějí.
„Zbytečně tedy přicházím o tři čtvrtě hodiny ze svého volna, jen kvůli špatným spojům,“ rozčiluje se paní Špičáková, která musí z Lad odjíždět už ve tři čtvrtě na jednu. „V práci jsem už ve čtvrt na dvě, úplně zbytečně. Sice nám to jede ještě od Hypernovy, ale to má vždy zpoždění, takže bych odpolední na druhou prostě nestihla.“
A to je další chyták nové optimalizace MAD. Přímá linka číslo 232 Hypernova – Delphi je pro zaměstnance Packard doslova ideální, má to ovšem malou vadu. Na průjezd této trasy má autobus v jízdním řádu vyhrazených pouhých sedm minut. Což se v praxi zejména během odpolední špičky vyšplhá takřka na dvojnásobek. Linkou 232 tedy zaměstnanci také nejezdí, protože by přišli vždy pozdě.
A tak bychom v potížích zaměstnanců a jejich problémech s tím, jak se dostat do práce, mohli pokračovat. Angelika Pavlíková jezdí do Packardu ze Slovanky, ale přestupovat musí na zastávce Lipka. „S přestupy tady jedeme do fabriky hodinu. To už můžeme rovnou bydlet v Praze a nebo pracovat mimo Lípu, třeba v Boleslavi!“ rozčiluje se.
Stejné problémy pak mají zaměstnanci při odjezdu z práce. Autobus jede buď šest minut po celé a nebo až v půl. Po směně se tedy většinou nestihnou převléknout a autobus jim ujede. Zbytečně pak dalších dvacet minut čekají na zastávce – vše po vyčerpávající a dlouhé směně.
Město přitom slibovalo úspory i zkvalitnění MAD. Z rozpočtu uvolnilo o čtyři miliony korun navíc a oproti loňsku zvedlo počet ujetých kilometrů na dvojnásobek.
Výsledek: obyvatelé už jsou rozzuřeni natolik, že během jízdy napadají řidiče.
„Žádáme o korektní přístup k našim řidičům! Vedení tras a časy těchto jízdních řádů stanovilo město a řidiči ho v žádném případě nemohli ovlivnit,“ tuto cedulku už musel vyvěsit v autobusech nový přepravce, ČSAD Semily.
„Tvůrce optimalizace – firma Oredo – naprosto selhala. Nikdo neočekával, že specializovaná firma udělá tolik chyb,“ dal se slyšet mluvčí ČSAD Semily Jiří Vařil. Ten bude také v pátek odpovídat na dotazy našich čtenářů v rámci on-line rozhovoru.