Jakmile se ocitnete v situaci, kdy jste při výběru peněz z bankomatu přinuceni násilníkem vybrat veškerou dostupnou hotovost, pak zadejte PIN kód v obráceném pořadí. Pokud tedy máte PIN kód k platební kartě 1234, pak zadejte 4321. Nejen, že bankomat peníze vydá, ale zároveň přivolá policii, která dotyčného násilníka zadrží. Tuto informaci před nedávnem vysílala i televize. „Zaručený návod“ koluje emailovou poštou.

„Poslal jsem tu zprávu známým a kamarádům, kdyby je něco podobného potkalo, aby věděli, co mají dělat,“ svěřil se jeden z těch, co zprávu přeposlali a nepřeje si být jmenován poté, co vyšlo najevo, že je to informace přinejmenším zavádějící.

„Zprávě nelze důvěřovat, je neseriózní a policie k takovému postupu nemá informace,“ upřesnila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Ani bankovní domy nemají o takové manipulaci s PIN kódem žádné informace, ba co víc, informace ve zprávě je naprosto scestná.

„Uvedená informace není pravdivá, protože zadáním čísla PIN odzadu dojde, až na výjimky, ke stejné situaci jako při chybném zadání PIN. Transakce je při ověřování zamítnuta. Držitelem karty zadaná hodnota PIN, která v zakryptované podobě projde do autorizačního centra, je ověřována proti parametrům správného PINu a pokud jsou parametry shodné, transakce je po prověření limitu zůstatku povolena. Pokud se liší, je ihned zamítnuta a peníze nejsou v žádném případě vyplaceny,“ uvedla vše na pravou míru Veronika Pačesová z útvaru péče o zákazníky Komerční banky.

Anketa: Důvěřujete e-mailovým neověřeným zprávám? Hlasujte v anketě vpravo nahoře a diskutujte pod článkem.

Výjimkami jsou čtyřmístná čísla, u kterých je jedno, jestli je zadáte správně nebo pozpátku. „Každá platební karta má svůj jedinečný PIN kód a peníze lze vybrat jen jeho správným zadáním,“ potvrdila tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová a dodala, že zpráva, která o zadání PINu do bankomatu odzadu umožní výběr hotovosti a zalarmuje policii, není pravdivá. Bohužel je na Českolipsku stále spousta lidí, kteří takové zprávě přikládají důležitost, kterou si nezaslouží, věří jí a v dobré víře posílají dál.

Hodí se jim téměř všechno

Zpráva, která čas od času dojde téměř do každé e-mailové schránky, patří mezi hoaxy. Jsou to převážně poplašné, nebezpečné a zbytečné řetězové zprávy. Znepříjemňují nebo dokonce v některých případech i ohrožují běžné používání internetu.

Poslední dobou se opět rozšířil počet těchto zpráv a nechybí mezi nimi zpráva o závažném onemocnění malého děvčátka Rachel, o neodvratném utracení sedmi štěňat zlatých retrívrů, o tom, že Facebook bude vaše fotografie používat k reklamním účelům, Microsoft zase rozdává jen tak peníze, margaríny jsou podle jiných hoaxů životu nebezpečné, o nebezpečí radiace z Fukušimy nemluvě.

Samozřejmě, že mezi desítkou nejrozšířenějších hoaxů současnosti je i ten o obráceném zadání PINu. Odborníci proto vytvořili webové stránky, na nichž nejčastější nebo velmi nebezpečné hoaxy zveřejňují a nezřídka uvádějí na pravou míru informace v nich.

Tomáš Mařas