VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají hradit dluhy za Lenoxu

Českolipsko – Lidé se obávají, že se mohou uprostřed zimy ocitnout bez tepla. Lenoxa, centrální dodavatel tepla v Doksech a Ralsku, má zřejmě vážné potíže s financováním svých pohledávek.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Pražská advokátní kancelář Zilvarová, Ctibor, Hladký oslovuje odběratele libereckého dodavatele tepla firmu Lenoxa, aby za ni převzali splátky leasingu na zařízení kotelen u společnosti Efis s. r. o.

„Kroky advokátní kanceláře vedou k domněnce, že Lenoxa nesplácí své pohledávky. Jsme uprostřed zimy, a proto se obáváme, aby lidé nezůstali bez tepla,“ reaguje ředitel Okresního stavebního bytového družstva v České Lípě Jiří Kladníček na výzvu advokátní kanceláře.

Právě bytové družstvo spravuje v Doksech kolem třech stovek bytů, kam Lenoxa dodává teplo. „Musíme vše konzultovat s právníky. Podle předběžného zhodnocení se nás však požadavek leasingové společnosti netýká, protože uzavřená smlouva je z roku 2002, kdy zdejší kotelnu na sídlišti Pražská provozovala ještě společnost Teplo Doksy,“ doplnil Jiří Kladníček.

Povolávají právníky do boje

Stejný dopis obdržela i radnice v Doksech. „Signalizuje, že Lenoxa zřejmě nesplácí leasing a dostala se do potíží,“ vyslovuje stejnou domněnku jako Jiří Kladníček i starosta Doks Zdeněk Krenický. Město Doksy figuruje jako ručitel na leasingové smlouvě mezi Lenoxou a Efisem ještě z doby, kdy zdejší kotelnu provozovala společnost Teplo Doksy, v níž město mělo podíl.

„Před pěti lety však veškeré závazky převzala Lenoxa a stala se jediným provozovatelem kotelny. Nyní tedy musíme prověřit veškeré smlouvy z té doby, abychom zjistili, zda jsme povinní převzít za dodavatele tepla jeho závazky,“ nastiňuje kroky města Zdeněk Krenický.

Stranou dění nezůstali ani v Ralsku. „V momentě, kdy dodavatel tepla přestane platit leasingové splátky, jsme podle smlouvy první na řadě, kdo by měl povinnost převzít. Můžeme ji ale převést i na třetí osobu, která disponuje licencí na dodávky tepla,“ vysvětluje starosta Ralska Miloš Tita.

O tom, jak se město zachová, budou rozhodovat zastupitelé. Podle místostarosty Václava Bilického je ale nejpravděpodobnější variantou, že osloví jiného silného dodavatele tepla z Českolipska, který by převzal po Lenoxe kotelnu v Kuřívodech. „Abychom platili leasingové splátky, na to je náš rozpočet malý,“ zdůvodnil Václav Bilický.

Ovšem součástí dopisu je i smlouva druhá, kterou uzavřela sama Lenoxa s Efisem. Z ní vyplývá, že v okamžiku, kdy Lenoxa nesplácí své pohledávky, putují platby odběratelů za teplo nikoli na účet Lenoxy, ale přímo Efisu. Právě kvůli vyjasnění postupu si ralský starosta sjednal osobní schůzku v advokátní kanceláři.

„S ohledem na to, že nejsme jediní, kde se vyskytl problém s leasingovými splátkami, vážně se obáváme, aby kotelna v Kuřívodech nepřestala topit,“ připustil Miloš Tita.

Na zaslaný dotaz, zda má Lenoxa problémy se splátkami leasingu a zdali to neovlivní dodávky tepla do domácností, společnost nijak nereagovala. Vysvětlení se možná dočkají alespoň v Ralsku, kam město pozvalo ředitele Jana Podolského na jednání zastupitelů.

Autor: Radmila Pokorná

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení