Vysvědčení by podle odborníků rozhodně nemělo být pro rodiče překvapením, natož nemilým. Jak připravovali na závěrečné vysvědčení své rodiče ti, kteří už dnes mají vlastní děti?
„Rodiče jsem nijak zvlášť nepřipravovala. Kontrolovali mně i sourozencům žákovskou knížku v průběhu roku, a tak si dali dohromady, co mohou na vysvědčení očekávat. A to by měl být základ,“ míní Vendula Effenberková z České Lípy.
Naprosto opačnou taktiku na rodiče měl Roman Tolar z Ralska. „Udělal jsem to tak, že jsem si počkal, až rodiče nebyli doma, nechal jsem vysvědčení na stole a odjel jsem na dva týdny k babičce. Měl jsem jistotu, že se tam za mnou rodiče nevypraví a navíc, pokud byli rozzlobení, když viděli vysvědčení, tak to z nich za ty dva týdny vyprchalo,“ usmál se Roman Tolar.
Odjinud na to šla Pavlína Herelová z Nového Boru. „Rodiče jsem na známky na vysvědčení připravovala dlouho dopředu. Pokud jsem si ale i tak nebyla jistá jejich reakcí, přivedla jsem si domů kamarádku, která na tom byla obdobně jako já. A pak jsem se jí revanšovala tím, že jsem šla zase já k nim domů,“ prozradila taktiku Pavlína Herelová.
Odborníci doporučují zachovat chladnou hlavu a nedělat unáhlená rozhodnutí. „Povědomost rodičů o známkách je věcí celého roku, nikoliv jen jedné jeho části,“ uzavřel psycholog Miroslav Hudec.