Útulek v Dobranově u České Lípy končí proto, že jeho provozovatel Jan Vávra odchází do důchodu. „Mám dohromady 15 vnoučat, chci se začít naplno věnovat rodině,“ řekl. Podle jeho slov nemá provoz kdo převzít. „Všechny čtyři děti vystudovaly vysokou školu a jsou zajištěné. O provozování útulku nemají zájem,“ podotkl majitel zařízení, které má za sebou 21 let provozu.

Všem městům a obcím, se kterými má smlouvu, dal nyní tříměsíční výpověď a s koncem roku přestane přijímat psy. „To víte, že to nejde zavřít ze dne na den. Budu to ještě provozovat, dokud všechny nerozdám. Jen už nebudu přijímat další,“ dodal Vávra, který je zároveň majitelem rozlehlého areálu v Dobranově. Chystá se ho nabídnout k pronájmu. Někdo prý může pokračovat v provozování útulku, případně zde založit psí hotel.

Posledních deset let vozilo psí tuláky do Dobranova například město Nový Bor. Náhradu našli v útulku Bona na Kozlech. „Museli jsme řešit, kdo se ztracených psů ujme. Do útulku v Kozlech dlouhodobě umisťujeme zatoulané kočky. O ně se majitelka vždy dobře starala, má zajištěný i veterinární dozor,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Nový Bor na základě smlouvy zaplatí provozovatelce útulku za každého umístěného psa 3500 korun. „Částka zahrnuje ustájení, služby s tím spojené a veterinární péči,“ upřesňuje vedoucí odboru životního prostředí na novoborské radnici Jitka Kopčáková s tím, že se předpokládá umístění čtyř desítek psů ročně. Předběžná částka by tak mohla dosáhnout na celkem 140 tisíc korun za rok.

Zatoulaných psů zde v výrazně ubylo. Loni město do Dobranova odevzdalo 25 zvířat, podle odhadů založených na zkušenostech z předchozích let čekali téměř trojnásobek.

Podle starosty Jaromíra Dvořáka je to zřejmě způsobeno tím, že od loňského září ve městě provozují dva záchytné kotce, kam putují zatoulaní psi na 24 hodin. Pokud se o ně majitel nepřihlásí, odvážejí je strážníci do útulku. „Razantní snížení je důkazem, že investice do kotců se vyplatila městu i majitelům psů,“ uvedl Jaromír Dvořák.

Podobné zařízení má i Česká Lípa, která už na Kozly vozí zatoulané psy od loňska. I jich zde ubylo. „Od České Lípy dostávám za psa jednorázově 2200 korun. Už delší dobu vyjednávám o navýšení částky, abych mohla zaplatit čištění uší a očí,“ zmínila provozovatelka útulku Bona v Kozlech Miroslava Šubrová. „Ale to už bude asi otázka pro budoucí vedení města,“ odhadla.