„Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda nehodlá rušit stavební úřady v malých obcích. Ale s ohledem na to, že podle šetření ministerstva vnitra jsou nejmenší stavební úřady nejčastěji kritizovány jako špatně fungující, hodlá ministerstvo pro místní rozvoj navrhnout jako podmínku pokračování činnosti těchto úřadů další vzdělávání jejich zaměstnanců,“ uvedl pro Deník Hynek Jordán, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

Na Českolipsku se rušení stavebních úřadů týkalo Kamenického Šenova, Dubé, Zákup a Stráže pod Ralskem. Představitelé těchto měst se shodovali zejména v tom, že zrušení úřadů by oddálilo státní správu od občanů namísto naopak, zvýšení možnosti rozšíření korupčního prostředí, prodloužení lhůt pro vyřízení žádostí a ve svém důsledku i zhoršení a zpomalení rozvoje a investiční činnosti dotčených a jimi obsluhovaných obcí.

Zrušení stavebních úřadů na obcích I. typu představovalo zrušit ze stávajících 720 úřadů plnou třetinu, to jest 234.

„Výkon této agendy by byl přesunut na obce druhého typu, které by se opět jen velmi těžce za dosud zcela nejasných finančních podmínek vypořádaly s nárůstem agendy. Přestože reforma veřejné správy je postavena na principech přibližování jejího výkonu občanovi prostřednictvím orgánů samosprávy, je záměr ministerstva v přímém rozporu s ní,“ vysvětlil Pavel Drahovzal za kancelář Svazu měst a obcí.

„Rozhodnutí o zachování úřadů vítáme. Argumenty, které obce předložily, byly pádné a přesvědčivé. Toto rozhodnutí je rozumné a už by se neměl nikdo pokoušet ho změnit,“ komentovala starostka Stráže p. R. Věra Bradáčová. Připomněla tak snahy ministerstva z roku 2002, kdy padl obdobný návrh.

Ani požadavků na vzdělání se ve Stráži neobávají. „Naši úředníci stavebního úřadu splňují všechny podmínky,“ konstatovala starostka s tím, že ve Stráži pod Ralskem je nezbytná i znalost místních podmínek. „Nyní je systém nastavený správně.“