„Po mnoha letech se vracím do Lípy, některé z vystavených obrazů jsou úplně nové, pár jich je ale i třeba 30 let starých,“ řekl k krátkém proslovu umělec Kárník. „Dva dny jsem je v tomto pěkném prostoru zkoušel umístit, překryl jsem plátny i okna, přijde mi, že tam sedí.“

Výstava s názvem Degustace představuje průřez výtvarníkovou tvorbou posledních let, většinou olejomalby se zátišími, figurami a krajinami. „Krajina a prostor mě vždycky zajímaly a zdá se, že toto zaměření mi vydrží napořád. Krajiny nepřestaly být mým tématem, jen se mi do obrazů dostávají figury lidí, zejména žen,“ poznamenal Roman Kárník.

Česká Lípa židovská - uctění památky židovských obyvatel.
Lidé čistili Kameny zmizelých, první se v České Lípě objevily před pěti lety

Ten se v České Lípě narodil v roce 1959, navštěvoval výtvarný obor v Lidové škole umění, který kdysi vedl známý českolipský malíř Rudolf Novotný, absolvoval místní gymnázium. Po několika nezdařených pokusech a dvouleté základní vojenské službě úspěšně v 90. letech ukončil Akademii výtvarných umění v Praze (1985 - 1990), v ateliéru Jiřího Karmazína a ateliéru Jiřího Sopka. Zásadní etapou jeho pracovního vývoje je více než 25 let pedagogické praxe na VOŠP SUPŠ Praha 3. Také se profesionálně věnoval malování a výstavní činnosti. Po více než 25 letech naplněných pedagogickou činností, které byly příčinou několika tvůrčích odmlk a pauz, se autor naplno věnuje vlastní tvorbě a od roku 2018 i výtvarným kurzům pro veřejnost.

Kárníkova českolipská výstava Degustace potrvá do 2. července 2023.