Občasné sněžení nebo sněhové přeháňky sice meteorologové předpovídají už na úterý, na velkou sněhovou kalamitu to ale nevypadá. Naopak, třeskuté mrazy, které Českolipsko i celou republiku sužují již týden, vydrží podle předpovědí ještě minimálně do pátku. A spolu s nimi převážně jasná obloha bez mráčků.

Radnicím se tak díky počasí daří ušetřit finanční prostředky z vyhrazené částky na zimní údržbu.

Uvidí, co počasí ještě přinese

Nikdo ale není přehnaně optimistický. Zima bude trvat podle kalendáře ještě minimálně dva měsíce a poslední roky je celkem běžné, že se v regionu se sněhem potýkáme i v dubnu. Všichni tak čekají, co jim počasí ještě přinese. Mezitím se ve městech věnují například údržbě chodníků nebo dělají to, co během sezóny nestihli.

„Na kompletní zimní údržbu máme v rozpočtu k dispozici pět a půl milionu korun. Zatím to vypadá, že ušetříme. Ale všechno se může ještě změnit, vždycky může přijít kalamita. Pokud nám ale přesto peníze zbudou, investujeme je do oprav místních chodníků a silnic,“ řekla mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Stejně jsou na tom také lidé ze Zákup, Cvikova nebo Doks. Všude jsou zatím díky na sníh poměrně chudému počasí v plusových číslech, co se zimní údržby týče. „Myslím, že jsme z peněz na zimní údržbu ušetřili už zhruba padesát tisíc korun, hlavně za sůl a naftu. Samozřejmě nás letos čekají ještě výdaje za nákupy dalších zásob, ale ty už budeme mít přichystané na příští zimu,“ podotkl Pavel Paták, vedoucí Služeb místního hospodářství v Zákupech.

Jelikož v posledních dnech nemusí zaměstnanci prohrnovat ve městě haldy sněhu, věnují se například ořezu stromů. Dřeviny jsou tak ošetřené například podél hřbitovní zdi nedaleko zákupské základní školy nebo také u zdejšího kostela sv.Fabiána a Šebestiána.

Ve městě jim pomáhají vězni

Finanční prostředky z městské kasy šetří v Zákupech také tím, že na práci využívají vězně z nedaleké Stráže pod Ralskem. „Dlouhodobě u nás pracují tři. Jsou to chlapi, kteří dokážou pořádně makat a pro město je to finančně výhodné,“ upřesnil Pavel Paták.

Z nedostatku sněhu a tím prozatímní úspory peněz ale nejsou nadšení všichni. Třeba ve Cvikově se pracovníci technických služeb modlí, aby už konečně začalo sněžit.

„Jsme společnost s ručením omezeným. Odvedenou práci fakturuji městu a to nám za ni zaplatí. Jenže v současnosti je to takové mrtvé období. Hlavně teď sypeme chodníky, pokud je na nich námraza. Solit nesmíme, protože jsme v chráněném území,“ upřesnil Zdeněk Křovák ze společnosti Služby města Cvikova.

Systém placení za konkrétní odvedenou práci při zimní údržbě mají také v Doksech. „Vlastní technické služby ve městě nemáme, údržbu nám zajišťuje firma Marius Pedersen. A té platíme za jednotlivé výjezdy. Zatím jsme ušetřili, ale uvidíme, co ještě přijde,“ doplnil Pavel Motyčka, stavební technik Městského úřadu v Doksech.

Kdo se kde stará o zimní údržbu

Zákupy mají vlastní technické služby, pomáhají jim mimo jiné vězni ze Stráže pod Ralskem
Cvikov technické služby jsou společnost s ručením omezeným, práci městu fakturují
Doksy vlastní technické služby nemají, na zimní údržbu si najímají firmu Marius Pedersen
Nový Bor o úklid chodníků ve městě se starají veřejně prospěšní pracovníci