Fotografie porovnávající parkoviště v Budyšínské ulici před a po rekonstrukci vyvolala na sociální síti vyostřené reakce. Při pohledu na opravený prostor je nejpatrnější úbytek zeleně. „Ať žije beton!“ píše ironicky pod příspěvek Jitka Rottová. Další lidé se v komentářích obávají zvýšení teploty, prašnosti a hluku.

„Každé kácení stromů v sídlech je třeba zvážit. Ulice bez stromů se stávají těžko obyvatelné a roste počet zdravotních kolapsů,“ potvrzuje význam dřevin předseda výboru pro životní prostředí Miroslav Hudec. Jedinou výhodou patrnou na první pohled tak zůstává hladká silnice bez děr a zvýšení počtu parkovacích míst.

Díky investici 29 milionů může teď v Budyšínské a Zhořelecké ulici zaparkovat dvojnásobné množství aut. Někteří proto odstranění zeleně hájí. „Nejdřív si stěžujete, že nemáte kde parkovat, a teď že nemáte stromy. Tak si rozmyslete, co chcete,“ komentuje Filip Vrba. Sluší se ale dodat, že stromy měly původně zůstat z velké části nedotčené.

Projekt počítal se zachováním stromů uprostřed parkoviště. K zemi šly nakonec kvůli chybě při výstavbě sídliště na konci minulého století. „Kořeny tehdy dělníci přikryli panely, ty stromům sloužily jako opora. Když se betonové desky odstranily, začaly se stromy vyvracet. Z bezpečnostních důvodů jsme je museli pokácet,“ vysvětluje českolipský místostarosta Juraj Raninec.

Osud dalších dřevin v blízkosti je také ohrožen. „Je možné, že smrky opodál čeká totéž. Pod povrchem mohou být uchyceny stejně nevhodným způsobem,“ dodává místostarosta. Jasno bude v pondělí, kdy jejich stabilitu prověří experti.

Parkoviště nezůstane nezastíněné. Město plánuje náhradní výsadbu stromů. „Zeleň vysadíme v takové míře, že plně nahradí pokácené stromy,“ ujišťuje místostarosta. Výsadba dřevin se plánuje na podzim. Lidem tak už zbývá jen několik let počkat, než stromy znovu dostatečně vyrostou.

K opravám Špičáku dochází v rámci jeho celkové regenerace. Dalším sídlištěm, které by se mělo velké rekonstrukce dočkat, je Holý Vrch. V tomto roce plánuje město zpracovat plány také pro městské části Sever a Lada. Česká Lípa opravy financuje ze státních dotací, konkrétně z programu Regenerace panelových sídlišť.

Marek Jungwirth