Je z něj obrovský hluk a to za cenu, která se nevyplatí. Udělejte s tím něco. To je hlavní myšlenka petice lidí v Doksech u Máchova jezera, kterou se v posledních týdnech musela zabývat místní radnice.

„Benátská noc v Liberci není vázána na konkrétní jedinečnou lokalitu jako Mácháč, a přesto znamená pro městskou kasu podstatně větší zisk. Je divné, že naši zastupitelé se neumí těmto částkám ani trochu přiblížit, i když mají v ruce jedinečný trumf, jímž je jezero," napsal za petiční výbor Luboš Leurich v aktuálním vydání měsíčníku Dokský zpravodaj, vydávaného radnicí.

Městská kasa v Doksech inkasuje od pořadatele tzv. výnos ze vstupného, letos to činilo 300 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že je akce pořádána na již pronajatých pozemcích, nemá město Doksy právní možnost požadovat jiné úhrady," vysvětlila ve zpravodaji Eliška Pavinská, vedoucí finančního odboru dokské radnice. Peníze za pronájem pláže Klůček u jezera, kde se festival koná, inkasuje Regata Máchovo jezero, která pláž spravuje.

Liberec: statisíce pro organizace města

V souvislosti s pořádáním Benátské noci se městská kasa Liberce plní zřejmě o poznání více než ta v Doksech, ale nesouvisí to se vstupným, jak se snaží poukazovat autoři petice. „Statutární město Liberec, ani jeho organizace nemají v souvislosti s Benátskou nocí žádný příjem z prodeje vstupenek," tvrdí Zuzana Minstrová, tisková mluvčí Magistrátu města Liberec.

„.Čistý zisk za pronájem areálu ve Vesci se pohybuje v řádech statisíců korun, které inkasuje Sportovní areál Ještěd, městská akciová společnost, které areál ve Vesci patří. Další příjmy v řádech statisíců putují v souvislosti s festivalem Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a kolem sta tisíce korun získají také Technické služby města Liberce."

Podle Jana Svatoše, ředitele Sportovního areálu Ještěd, se v případě Liberce v celkovém součtu rozhodně nejedná o zanedbatelnou částku, a to i v porovnání se ziskem samotných organizátorů. Benátská noc má podle něj kromě slušného zisku městských organizací pozitivní dopad na cestovní ruch v krajském městě.

„V době konání festivalu v Liberci významně stoupá návštěvnost zoologické zahrady, bazénu nebo lanovky na Ještěd. Pozitivum je rovněž ve zviditelnění areálu ve Vesci, o který má díky Benátské noci zájem stále více organizátorů masových akcí," vysvětlil Svatoš.

Z toho, že je po celý jeden letní víkend město plné mladých lidí, profitují také Doksy. Zejména restaurace, stánkaři, majitelé obchodů či kempů. Odvrácenou stranou mince je vandalismus. Doksy ale mají ve smlouvě s pořadatelem klauzuli, že v případech, kdy se podaří prokázat, že škody vznikly konáním návštěvníků festivalu, musí je uhradit pořadatelé festivalu.

Starostka Doks Eva Burešová už slíbila, že město vyzve pořadatele a za účasti zastupitelů a petičního výboru s ním bude jednat o dalších krocích ke snížení negativního dopadu festivalu na obyvatele města. To se ale týká „jen" zvýšeného hluku.

Festival Mácháč vs. Benátská noc Festival Mácháč – Doksy
• do rozpočtu města plyne tzv. výnos ze vstupného, který byl v roce 2013 paušálně stanoven na 300 tisíc korun
• za pronájem pozemků na pláži Klůček platí pořadatel festivalu společnosti Regata Máchovo jezero (přesnou sumu se nepodařilo zjistit, mělo by jít o částku do 100 tisíc korun)
• profitují z toho restaurace, obchody, kempy, penziony, méně asi hotely, nevýhody: vandalismus, nadměrný hluk
Benátská noc – Liberec
• statutární město Liberec ani jeho organizace nemají žádný příjem z prodeje vstupenek
• čistý zisk za pronájem areálu ve Vesci se pohybuje v řádech statisíců korun, které inkasuje Sportovní areál Ještěd, městská akciová společnost, které areál ve Vesci patří
• další příjmy v řádech statisíců putují v souvislosti s festivalem Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a kolem sta tisíce korun získají také Technické služby města Liberce (přesné částky nechtěl liberecký magistrát uvést s odvoláním na obchodní tajemství – pozn.red.)